artwork

Novartis’in ‘Yaşam İçin SMS’ projesine ödül

12 yıl önce

0

Novartis’in sıtma ile mücadele amacıyla yürüttüğü “Yaşam İçin SMS” (SMS For Life) projesi, kurumsal sosyal sorumluluk dergisi Ethical Corporation tarafından “En İyi Kurumsal Ortaklık” ödülüne layık görüldü.

Dünyanın önemli şirketlerine sürdürülebilirlik alanında güncel bilgiler sağlayan Ethical Corporation, 25 Haziran tarihinde İngiltere’nin Londra kentinde, 180’den fazla sürdürülebilirlik uzmanının katılımıyla gerçekleşen ödül töreninde dünyanın önde gelen 260’tan fazla şirket ve bireylerini 2011 – 2012 sorumlu işletme gündemine katkıları nedeniyle 13 kategoride onurlandırdı.

Jürinin projeleri hem sonuç hem de yaklaşım kriterlerine dayanarak yaptığı değerlendirmede, “Yaşam İçin SMS” projesi ilaca erişime yönelik oldukça etkili bir sistem olarak değerlendirildi. Jüri, projenin Tanzanya’da yürütülen 21 haftalık pilot çalışmasının kamu sağlık tesislerinde sıtma ilacı stok eksikliklerini yüzde 26’dan yüzde 1’e düşürdüğünü belirtti.

2011 yılının Aralık ayında başlatılan ve ölçeği yaklaşık 26 milyonluk bir hedef kitleyi kapsayacak şekilde büyütülen proje, sıtma ile mücadelede sağlık kuruluşlarının stoklarında ürün kalmama durumlarını önlemek amacıyla mobil teknoloji kullanılarak olarak ortaya çıkarıldı. İlaç stok düzeylerini izleyen SMS teknolojisi, internet ve Google Maps hizmetinin kullanıldığı kamu-özel sektör işbirliği olarak üretildi. Sıtma ile Mücadele oluşumu şemsiyesi altında Novartis, Vodafone, IBM ve Tanzanya Sağlık Bakanlığı iş birliği ile ortaya çıkarılan proje, Tanzanya’nın üç bölgesindeki pilot uygulamada 129 sağlık tesisi, 226 köy ve 1.2 milyonluk bir nüfusu kapsıyor. Proje 2012 yılı itibarıyla Tanzanya genelinin yanı sıra Kongo, Gana ve Kenya’ya açılıyor.

Senin için
Tümünü göster
Campaign Big Global Awards 2024: Kazananlar açıklandı

Başvurular ve kazananlar dört kıtadan geldi...

Walmart, Vizio’yu 2,3 milyar dolara satın alıyor

Walmart, Amazon ile rekabet edebilmek için hızla büyüyen reklamcılık işini...

Tinder’dan yeni kimlik doğrulama sistemi

Tinder yeni kimlik doğrulama sistemini ABD ve İngiltere’de kullanıma sunuyor...