Site icon Campaign Türkiye

Nokia için yolun sonu

HMD Global, bir süredir Nokia ismiyle ürettiği akıllı cep telefonlarını durdurma kararı aldı. Artık cihazlarını Nokia markası olmadan kendi isimleriyle satışa devam edecekler.

2014 yılında Microsoft tarafından satın alınan Nokia markası, Windows Phone çalışmaları için 5 milyar Euroya mal olmuştu. Sonrasında Nokia, kendi markasını tekrardan satın almıştı. Kısa bir süre içinde ise telefon pazarından çekilen Nokia, HMD Global markası tarafından satın alınarak tekrardan faaliyete başlamıştı.

Alınan yeni kararla birlikte Nokia eski performansını ve satış sayılarını yakalayamadığı için HMD Global aldığı kararla birlikte sadece kendi ismiyle satışlarını sürdürecek ve Nokia markasını kullanmayacak. Bu bağlamda Nokia markasının belli bir süre piyasada olmayacağı düşünülüyor.

HMD, İnsan Mobil Cihazları anlamına geliyor. Bu tanım, Nokia’nın HMD ile eski başarısına geri dönebileceğinin bir göstergesi. Nokia, birkaç başarılı ürün piyasaya sürdü, ancak yıllar içinde yapılan bazı hatalar markanın eski popülerliğini kaybetmesine neden oldu. Nokia’nın HMD olarak isim değiştirmesi, güçlü bir markanın yeniden doğuşunu teyit ediyor.

Exit mobile version