Nike, Türkiye’de online mağaza açıyor

Şu anda e-ticaret satışlarından yıllık 1 milyar dolar gelir elde eden Nike, 2020 hedeflerini açıkladı. Marka önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu alandan elde ettiği geliri 7 milyar dolara yükseltmeyi hedefliyor.

Dünyanın en geniş spor giyim firmalarından biri olan marka için bu hedef çok da gerçek dışı görünmüyor. Business Insider’da yer alan habere göre markanın doğrudan tüketiciye satış (DTC) için hedefiyse şu anki 6.6 milyar dolarlık gelirini 2020 yılında 16 milyar dolara yükseltebilmek ki bu iki katından fazla bir artış anlamına geliyor. Bunun temelinde ise ekonomik bir neden var: DTC gelirinin markaya JD Sports ve Footlocker gibi toptancılar yoluyla yapılan satışın getirdiğinden daha fazla kar majı getiriyor olması.

Nike’ın DTC ve e-ticaret alanında son yıllarda oynadığı kumarın karşılığını da alıyor. Nike.com üzerinden  yapılan satışlar Kasım ayına kadarki 3 aylık sürede %50’den fazla artış gösterdi. Kanada, İsviçre ve Norveç’te online satışlara başlayan Nike’ın gelecek çeyrekte Nike.com üzerinden Meksika, Türkiye ve Şili’de de online’da direkt tüketiciye ulaşmak da planları arasında. Öte yandan nike.com/tr sitesinde Nike’ın online mağazasının Ocak ayında açılacağının duyurusu yapıldı.

Markanın yaptığı açıklamaya göre, 2020 yılına kadar Nike store’un bulunduğu alanda elde hazır bulunan ve mobil cihaz ile 4 milyar insana ulaşılmış olacak. Bu da Nike’ın mağazalarını online envanterle başarılı bir şekilde bağlantılı hale getirmesine ve bunun yanında daha fazla pazar içerisinde daha geniş bir web satışı hedefine dayalı agresif genişlemesinin bir yansıması.

Nike’ın pazarlamacıları bunu “kusursuz ticaret” olarak tanımlıyorlar. Temelinde spor giyim üreticilerinin tüm kanalları kapsayan pazarlama yorumu yer alıyor. Bu sayede mağazada aradığını bulamayan insanların burada harcadıkları zamanı da sınırlıyor. Geçen 18 ayda Nike üm mağazalarını mobil kontrol ve dijital ticaret platformuyla bağlantılı hale getirdi ve böylece müşterilerinin mağazada ve online’da tek hamlede alışveriş yapabilmesini sağladı.

Nike Brand’in geçen çeyrekteki geliri %13 artarken her coğrafyada ve önemli kategorilerde çift haneli büyüme görüldü. DTC geliri %26 arttı ve yeni mağaza yayılımı da %49’luk artışla neredeyse iki katına çıktı.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.