Nike kadınların gücüne odaklanıyor

Nike  kadınların karşısına büyük zorluklar da çıksa başarmaları için istemeleri yeterlidir mesajını veriyor.

“Just Do it” Serisinin son reklam filmi olan “Dream Crazier” Serena Williams ile kadın sporculara heyecan verici bir selam gönderiyor.

Wieden + Kennedy prodüksiyon yapımı, geçen yılki Colin Kaepernick’in oynadığı yine aynı ajansın yarattığı ‘Çılgınca İste’nin (Dream Crazy) devamı niteliğinde. Ancak önceki kampanya ‘crazy’ kelimesinin anlamına odaklanıyordu. Yeni kampanya kadın sporcuların tecrübelerine doğrudan hitap ediyor. Reklam filminde kadınlar her şeylerini çılgınca riske atarak ‘crazy’ sıfatını kazanıyor.

Kampanyanın odaklandığı kendini riske atma deliliğini kimse dünyanın en iyi oyuncularından biri olan Serena Williams’tan daha iyi bilemez. Geçen yaz ABD açıkta sandalye hakemiyle girdiği tartışma herkesin bildiği gibi ters tepmişti. Bu tür patlamalar, erkekler için büyük ölçüde kabul edilse de kadınlar için durum böyle olmuyor.

Nike’ın yeni “90 touches” ürünü, bu çifte standarta odaklanıyor. Filmde Serena’nın yaşadıkları dışında haksızlığa karşı oluşan başka öfke patlamaları da örnekleniyor. Sporda kadın olarak başarı göstermek için erkeklerin asla hayal edemeyeceği engellerin üstesinden gelmek gerekiyor. Bu sebeple “Dream Crazier” (Çılgınca İste) vurgusu yapılıyor.

Kampanya yalnızca bir reklamdan öte. Ayrıca, başarının eğlencesine ve yüceliğine de vurgu yapıyor çünkü yol zor olduğunda başarı daha tatlı hâle geliyor.

Kampanyada Serena Williams ile birlikte, WNBA efsanesi Lisa Leslie, Olimpik jimnastikçi Simone Biles, Amerika milli takım futbol oyuncusu Alex Morgan, San Antonio Spurs yardımcı koçu Becky Hammon ve olimpik sporcu Fencer İbtihaj Muhammed yer alıyor. Ayrıca genç atletler de ön plana çıkartılıyor. Futbol yıldızı Olivia Moultrie ve boksör Chantel Navarro iki örnek.

Williams’ın kampanyada seslendirdiği metin:

“Duygularımızı gösterirsek bize zayıf olduğumuzu söyleyecekler. Eğer erkeklere karşı oynamak istersek deli olacağız. Eğer eşit fırsatlar istersek, bizlere hayal dünyasında gezdiğimizi söyleyecekler. Ne zaman bir şeylerin karşısında dursak, kaçık olacağız. Ne zaman başarılı olsak, bizimle ilgili yanlış bir şey olduğunu düşünecekler ve eğer tüm bu eşitsizlikler karşısında sinirlenirsek kendini beğenmiş, mantıksız ya da deli olacağız.

Maraton koşan, boksör olan, NBA takımına koçluk yapan, başörtüsü takan ve çoğu başarıyı gösterirken bir de bebek sahibi olan kadınlara deli mi demek istiyorlar? Desinler, onlara delilerin neler yapabileceğini göstereceğiz.”

Künye:

Reklamveren: Nike

Ajans: Wieden & Kennedy Portland

Yönetmen: Kim Gehrig

 

Nike İtalya yeni reklamında pes etmemenin önemini vurguluyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.