Site icon Campaign Türkiye

Nike 30. yılında Colin Kaepernick ile inanç tazeliyor

Amerika’nın ulusal futbol ligi NFL’in resmi forma sponsoru olan Nike 30. yılında Colin Kaepernick ile inanç tazeliyor. “Her şeyi feda etmek anlamına gelse de bir şeye inan” diyen reklam yüzü, Amerika’da infiale neden oldu.

2011 yılından beri Nike ile anlaşmalı olan Colin Kaepernick, 2016 yılında Afrikalı Amerikalılara yapılan baskıları protesto etmek için milli marş sırasında diz çöktü. Olaylar büyüyüp ülke çapında pek çok NFL futbolcusuna yayılınca ve Donald Trump olaya kendi tarzında müdahil olunca Kaepernick’in futbol kariyeri bir süreliğine bitti. Kaepernick’in o dönem yaptığı açıklama şu şekildeydi:

“Siyah ve farklı ırktan insanlara ayrımcılık uygulayan bir ülkenin bayrağından gurur duymayacağım ve ayağa kalkıp ona olan saygımı göstermeyeceğim. Bu benim için futboldan da büyük ve kafamı kuma gömmek bencillik olur. Sokaklarda yatan cesetler var ve bazıları cinayet suçlamasından kurtulup maaşlı izin yapıyor. Futbolu ve sponsorlarımı benden alabilirler ama ben doğru tarafta durduğumu biliyorum.”

Nike, sporun değiştirici gücüne inanıyor

Bu olayın ardından San Francisco 49ers formasını çıkaran futbolcu, Nike ile anlaşması devam etmesine rağmen marka tarafından kullanılmıyordu. ESPN’den Darren Rovell, Nike’ın bu hamle için doğru zamanı beklediğini belirtiyor.

Nike’ın Kuzey Amerika Başkan Yardımcısı Gino Fisanotti ise, “Colin’in bu neslin en çok ilham veren sporcularından biri olduğuna inanıyoruz. O, sporun gücünü dünyayı ileri taşımak için kullandı” yorumunu yapıyor.

Kaepernick 3 Eylül’de kampanya görselini Twitter hesabından paylaştı. Görselde “Bir şeye inan. Her şeyi feda etmek anlamına gelse bile” cümleleri yer alıyor. Bu görselin yayımlanmasından sonra Cumhuriyetçi Amerikalılar tepkilerini Nike ürünlerini yakarak göstermeye başladı.

Serena Williams, Odell Beckham Jr., Shaquem Griffin ve LeBron James, kampanyanın yüzü olan diğer sporcular. Kampanya Wieden & Kennedy imzası taşıyor. Kampanyanın reklam filmi 6 Eylül tarihinde yayınlandı.

Exit mobile version