Site icon Campaign Türkiye

New York “doğal gazı” yasaklıyor

New York eyaleti, 2026 yılından itibaren yeni inşaatlarda fosil yakıt ekipmanlarının kullanımını aşamalı olarak yasaklama kararı aldı. Yasa, ülke çapında binalarda gaz kullanımına getirilen kısıtlamaların artmasını takip ediyor.

New York, ABD’de yeni binalarda gaz bağlantılarını yasaklayan ilk eyalet oldu. Eyaletin kısa süre önce kabul edilen ve uzun süredir ertelenen 2024 bütçesinin bir bölümü, Tamamen Elektrikli Binalar Yasası (All Electric Buildings Act) olarak bilinen bir politikayı içeriyor.

2026 yılından itibaren New York’ta yedi kattan daha yüksek olmayan yeni binalarda kombi, fırın veya su ısıtıcıları da dahil olmak üzere gazla çalışan cihazlar için fosil yakıt hatlarına izin verilmeyecek. Aynı politika 2029 yılından itibaren daha büyük binalar için de geçerli olacak. Bunun yerine, çoğu yeni inşaat projesinin tamamen elektrikli olması gerekecek. Yeni yasada fabrika, hastane ve laboratuvar gibi binalar için bir istisna da sağlanmış durumda. Ancak genel olarak, eyalet çapında gaz bağlantıları yasaklanıyor. Dolayısıyla tamamen elektrikli ısıtma ve pişirmeye geçiş yapılıyor. Tüm konut inşaatları da yasa kapsamında bulunuyor. Mevcut binalar ise yasadan etkilenmeyecek.

ABD’de elektrik üretimi için birçok kaynak kullanılmakta. Ulusal düzeydeki elektrik tedariğinin %23’ü su, rüzgâr, güneş, jeotermal ve biokütle de dâhil olmak üzere yenilenebilir kaynaklardan gerçekleştirilirken kömür yakmalı elektrik üretimi ise toplam üretime %20 katkı sağlıyor.

Exit mobile version