artwork

New York City, ‘Daha İyi’ Çöp Kutularını Piyasaya Sürüyor

6 ay önce

0

New York City, Fareleri Uzak Tutmak İçin Yeniden Tasarlanan ‘Daha İyi’ Çöp Kutularını Piyasaya Sürüyor

Big Apple‘ın sokak manzarasını iyileştirmeyi amaçlayan bir hareketle New York City, eskimiş yeşil örgü tel çöp sepetlerine veda ederek şık ve pratik yeni bir çöp kutusu tasarımına öncülük etti. Endüstriyel tasarım stüdyosu The Group Project tarafından hazırlanan proje, 2019 yılında New York Temizlik İşleri Dairesi (The City of New York Department of Sanitation)’ne ait BetterBin yarışmasının kazananı oldu.

Başlıca hedefleri arasında ise sokak hijyeninin arttırılması, temizlik çalışanları için daha konforlu bir deneyim sağlanması, taşma sorunlarının azaltılması kemirgen komşuların caydırılması yer alıyor.

The Group Project, sağlam bir beton taban, esnek bir plastik astar ve ikiye bölünmüş bir kapaktan oluşan yeni bir kullanım ünitesi tasarladı. Bu tasarım, temizlik çalışanlarının eski versiyonunda tasarımda karşılaştığı zorluklar dikkate alınarak yapıldı. Boşken 30 pound (13.61 kg) ağırlığında olan önceki kaplar, çöp günü geldiğinde genellikle üç kat daha ağır hale geliyordu.

Daha da önemlisi, yeni tasarım bu ambarlara kemirgenlerin sızması sorununu ele alıyor. Bununla mücadele etmek için The Group Project, stratejik olarak şekillendirilmiş ve sıvı drenajına izin verirken farelerin girmesini engelleyen diyagonal delikler geliştirmek üzere bir kemirgen biyoloğuyla birlikte çalıştı.

https://www.instagram.com/_groupproject/?utm_source=ig_embed&ig_rid=bf56c283-e971-44d7-bee2-4f0c5b237aef

Ayrıca tasarım, büyük boyutlu eşyaların dikkatsizce içeriye doldurulmasını önleyen bir üst menteşe de içeriyor. Önceki modellere oranla %10 daha büyük boyutları ve sağlam beton tabanı sayesinde onları devirmek artık daha zor olacağa benziyor.

New York City şimdiden 300 çöp kutusu tanıttı ve önümüzdeki yıllarda binlercesi daha ilçelere gönderecek.

Kaynak: DesignTAXI

https://designtaxi.com/news/425205/New-York-City-Rolls-Out-Better-Trash-Bins-Redesigned-To-Keep-Rats-Away/

Senin için
Tümünü göster
Barilla’dan Sevgililer Günü İçin Romantik Bir Dokunuş

Barilla ile Sevgililer Günü: Makarna ile Sevgiyi İfade Etmek...

Happy People Project üst üste ikinci sene Super Bowl’da

Happy People Project imzalı reklam filmi iki senedir dünyanın en...

Disney’den Epic Games’e 1,5 milyar dolar yatırım

Eğlence endüstrisinin en büyük şirketlerinden Walt Disney, video oyunu geliştiricisi...