Netflix, ‘Gri Adam’ı tanıtmak için Decentraland’e atılıyor

Yayın devi, kripto odaklı metaverse platformuna ilk adımıyla oyun alanında bir hamle daha yapıyor.
Şirket, Netflix filmi The Gray Man‘in lansmanını desteklemek için pazartesi günü metaverse deneyimini başlattı. Oyuncular, filmle ilgili soruları yanıtlarken bir labirentte gezinerek sonunda takas mümkün olmayan bir “token” kazanma şansı yakalayabilirler.

Netflix, metaverse deneyimini kavramsallaştırmak için Media.Monks ile ortaklık kurdu. Electric Factory, oyunu Decentraland içinde geliştirdi ve yarattı. 21 Ağustos’a kadar sürecek.

CNBC’ye göre Netflix, video oyun kataloğunu yıl sonuna kadar 26’dan 50’ye çıkarmayı planlıyor. Netflix’in The Queen’s Gambit gibi daha orijinal dizileri oyunlara dahil etmeyi planladığı bildiriliyor. Tüketiciler, Netflix oyunlarını Google Play Store ve Apple App Store’dan yükleyebilir ancak oynamak için aboneliklere ihtiyaçları olacak.

Aboneler, Netflix’in video oyunlarıyla pek ilgilenmediler. CNBC’ye göre; uygulama analitiği şirketi Apptopia’dan alınan veriler de göz önünde bulundurulduğunda Netflix’in 221 milyon abonesi olmasına rağmen oyunlarını bu kitlenin %1’inden daha azı aktif olarak oynuyor.

Yayın devi geçen kasım ayında, beş mobil teklifle (bunlardan ikisi gişe rekorları kıran Stranger Things temalıydı) oyun dünyasına girmişti.

Netflix Oyun Geliştirme Başkan Yardımcısı Mike Verdu, bir blog yazısında “herkes için bir şeyler sunan bir oyun kütüphanesi oluşturmaya başlamak istiyoruz.” dedi.

Netflix’in oyuna yönelmesi, öncelikle mobil cihazlarda platformla etkileşime geçen kullanıcılara odaklanmasıyla örtüşüyor. Netflix COO’su ve Baş Ürün Sorumlusu Gregory Peters, geçen yılın üçüncü çeyreği kazanç tablosunda, abonelerin “büyük çoğunluğunun” hizmeti mobil cihazlarında kullandığını söyledi.

Netflix ayrıca bu yılın her iki çeyreğinde de gördüğü keskin abone düşüşünden kurtulmaya çalışıyor. 2. çeyrekte neredeyse bir milyon abone kaybetti, bu da 1. çeyrekteki kaybından yaklaşık beş kat daha fazla.

Netflix; kazançlarının, büyük ölçüde küresel dalgalanmalar nedeniyle 3. çeyrekte %5’e düşeceğini tahmin etti ancak aynı zamanda 1 milyon abone kazanımı da öngördü.

Netflix, gelir kaynaklarını çeşitlendirmek için reklam destekli bir iş kuruyor. Peters, temmuz ayında yaptığı yatırımcı çağrısında, 2023’ün başlarında reklam entegrasyonuyla daha düşük maliyetli bir abonelik başlatma planlarını paylaştı.

Peters, Netflix’in reklam kabiliyetleri için Microsoft’u seçtiğini ve bu ortaklığın, Netflix’in yeni gelir akışlarını genişletmek adına oyun tekliflerini daha da geliştirmesine izin vereceği yönündeki önerilerden kaçındığını söyledi.

Bu makale ilk kez PRWeek’te yayınlanmıştır.

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.