artwork

Nestlé Türkiye’den 250 milyon TL değerinde yatırım

4 yıl önce

0

Nestlé Türkiye, medikal beslenme alanında Temmuz 2007’den beri Türkiye’de faaliyet gösteren Nestlé Health Science’ın yeni üretim tesisini Karacabey’de açmaya hazırlanıyor. Tıbbi Amaçlı Beslenme Ürünlerinin Yerelleştirilmesi projesi kapsamında alınan kararla hayat bulacak yeni tesiste Nestlé Health Science için medikal beslenme ürünleri üretilecek.

Üretime Ağustos 2021’de başlaması öngörülen fabrikaya önümüzdeki üç yıl içerisinde toplam 250 milyon TL yatırım yapılması planlanıyor. 29 farklı Nestlé medikal beslenme ürününün üretileceği fabrikanın Nestlé’nin Türkiye’de 2012 yılında faaliyete başlayan kahvaltılık gevrekler fabrikasından sonra yaptığı en büyük yatırım olduğunu söyleyen Nestlé Türkiye CEO’su Ansgar Bornemann yeni proje hakkında şu yorumda bulundu:

“Türkiye, Nestlé dünyasının hızlı büyüyen ve dikkat çekici pazarlarından biri. Bir asrı aşkın süredir faaliyet gösterdiğimiz bu topraklarda elde ettiğimiz başarıda hem Türkiye ekibimizin deneyimi ve gücünün hem de bu ülkenin gelişmeye her zaman açık olmasının ciddi pay sahibi olduğunu düşünüyorum. Üstelik Türkiye stratejik konumuyla çok dikkat çekici bir ülke. Bu nedenle endüstriyel gelişmelerin her biri ciddi bir ihracat potansiyelini de beraberinde getiriyor. Nestlé Health Science ürünlerinin Türkiye’de üretilmeye başlamasıyla hem istihdam hem de ihracat çalışmalarımızla Türkiye’nin büyümesine daha fazla katkı sunacağımıza inanıyoruz. Yeni tesisimizin şimdiden herkes için hayırlı olmasını diliyorum.”

Hastaların özel tıbbi beslenme ihtiyaçları için geliştirilen Nestlé Health Science ürünlerinin yeni yatırım sayesinde artık ithal edilmeyeceğini, 29 yeni medikal beslenme ürününün bu tesiste üretileceğini ifade eden Nestlé Health Science Türkiye Genel Müdürü Hanzade Yaz konuyla ilgili “Nestlé Health Science Türkiye olarak bu yolculuğa 13 yıl önce 27 çalışanla başladık, bugün hem medikal beslenme hem tüketici sağlığı alanlarında 200’ün üzerinde çalışanımızla ve 400 milyon TL’yi aşan değerde satışımızla büyümeye devam ediyoruz. Medikal beslenme alanında öncü olarak en büyük önceliğimiz tüketicilere, hastalara, sağlık personeline, hasta bakıcılara kapsamlı hizmet etmektir. İnsanlara daha iyi sağlık koşulları ve yaşam kalitesi sunmak için pazardaki lider ürünlerimizle Türk toplumuna katkıda bulunuyoruz. Sağlık profesyonelleri ve tıp dernekleriyle uzun süreli işbirliği içinde, anlamlı bilimsel projelerle, yetersiz beslenme gibi önemli konularda farkındalık yaratıyor ve mevcut sağlık sorunlarıyla yan yana mücadele ediyoruz. Şimdi bu yatırımla medikal beslenme alanında çok önemli bir ihtiyaca yanıt verecek, aynı zamanda Türkiye ekonomisine de büyük katkı sağlayacağız. Süreç sona erdiğinde şu anda ithal ettiğimiz 29 medikal beslenme ürünümüzü kendi fabrikamızda üreteceğiz. Medikal beslenme ürünleri toplumun hassas kesimlerinin ihtiyaç duyduğu kritik role sahip ürünler ve yerel üretimle beraber ürünlerimize erişim çok daha kolaylaşacak” yorumunda bulunurken, Nestlé Türkiye Teknik & Üretim Direktörü Oktay Cömert, yeni yatırımın onaylanmasında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının sunduğu desteğe değinerek, yatırımın ihracat ve gelecek hedeflerine ilişkin şunları söyledi:

“Kuracağımız yeni üretim tesisi, Türkiye’nin stratejik bir ihracat merkezi olması yolunda atılan önemli bir adım olacak. Burada üreteceğimiz medikal beslenme ürünlerimiz, dünyanın farklı ülkelerine ihraç edilerek ülkemizin ihracattaki büyümesine ivme kazandıracak. Üretimin yerelleşmesi ile birlikte orta vadede, kullanılan hammaddelerin de tamamen yerel kaynaklardan teminini sağlamayı hedefliyoruz. T.C. Sağlık Bakanlığımızın üzerinde önemle durduğu konuda da öncü adımlar atmaya hazırlanıyoruz.”