artwork

Nestlé Professional 2016’da %16 büyüdü

7 sene önce

0

Ev dışı tüketim sektörünün 2016 yılı sonunda % 18 ile % 25 arasındaki bir oranda daralması beklenirken, Türkiye’de faaliyetlerinin 20. yılını kutlayan Nestlé Professional, yıl başında hedeflediği % 16’lik büyüme oranına ulaştı.

Nestlé Professional Türkiye Ülke Müdürü Arzu Alibaz, “Sektör küçülürken büyümek çok önemli bir başarı. Son 10 yılda, yıllık ortalama büyümemiz yüzde 18. Bu yıl ki yüzde 16’lik büyüme ise sektördeki daralmaya rağmen aynı istikrarı yakaladığımızı gösteriyor” dedi.

Arzu Alibaz

Türkiye’de ev dışı tüketim artan bir ivmeye sahip ve pazar yılda ortalama yüzde 10-12 oranında büyüyor. 2015 yılı sonunda yüzde 12’lik büyüme gerçekleşmiş ve pazar 17 milyar euroluk bir büyüklüğe ulaşmıştı.

Nestlé Professional olarak 2016’da faaliyet gösterdikleri içecek kategorisinde yüzde 15.3, gıda kategorisinde ise yüzde 18.7 oranında büyüdüklerini belirten Alibaz, toplam yüzde 16’lık büyümenin ise yüzde 76’sının içecek kategorisinden, yüzde 24’ünün gıda kategorisinden geldiğini kaydetti.

2016’da gerçekleştirilen yüzde 16’lık büyümenin kaynaklarını da sıralayan Alibaz, lokomotif ürünlerinin, içecek tarafında dünya lansmanı ilk kez Türkiye’de yapılan yeni kahveleri NESCAFĖ Milano Ispirazione Italiana ile sağlıklı serinlik adını verdikleri soğuk içecek kategori ürünleri NESCAFĖ Ice ve Nestlé SJORA Limonata olduğunu belirtti.

Alibaz, gıda tarafında ise Nestlé’nin çikolata kategorisinde Nestlé Chokella ve Nestlé Kakao ürünlerinin 2016 yılındaki büyüme rakamının ana nedenlerinden biri olduğunu kaydetti ve şöyle devam etti: “Büyümemizin bir başka nedeni ise Nestlé Professional olarak makina ve insan kaynağı alanında yaptığımız çok ciddi boyutlardaki yatırımımız. Makinalara son 3 yıldır her yıl 6 milyon TL yatırım yapıyoruz. Şu anda Nestlé Professional olarak ev dışı tüketim noktalarında, müşterilerimizin kaliteli ürün ve hizmet sunmalarına yardımcı olan tam 16.000 makinemiz bulunuyor.”

Nestlé Professional olarak Nestlé Professional Beverage Academy ile eğitime de yatırım yaptıklarını kaydeden Alibaz, sektörde konunun ehli ve uzman kişilerin olmasının önemine değinerek şunları ekledi: “Dünyada ilk kez Türkiye’de uygulanan ve geçtiğimiz yıllarda Nestlé Professional’ın tüm dünyadaki en iyi uygulamalarından biri seçilen Nestlé Professional Beverage Academy, tüketici trendlerini takip eden, müşterilerimizin ihtiyaçlarını belirleyen ve doğru çözümlerle onlar için daha fazlasını mümkün kılan güçlü, bilgili bir ekip olmaya hizmet eden bir eğitim programı niteliğinde. Eğitimlerde sunum şekli ve ürünün mesajına kadar her konuya; kısaca bir fincan kahve ile tüketicilerin nasıl daha fazla memnun edilebileceğine odaklanılıyor.”

Nestlé Professional, ev dışı tüketim alanında, hem gıda hem de içecek kategorisindeki müşterileri için sadece bir ürün tedarikçisi değil, aynı zamanda pek çok alanda müşterilerinin yaratıcı ve kârlı çözüm ortağı olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Müşterilerinin neye ihtiyacı olduğunu ve sorunlarını anlayarak kahve ve tatlı gibi, işletmeler için kâr oranı yüksek olan alanda gelirlerini nasıl artırabileceklerine ilişkin çözümler öneriyor.

Senin için
Tümünü göster
Hepsiburada yılın ilk çeyreğinde 24 Milyon siparişle %78 büyüdü

Hepsiburada, 2023’ün ilk çeyreğinde güçlü performansını sürdürdü...

Ülker “bizz@kampüs”

bizz@kampüs’te 790 takım Dankek için yarıştı...