Neslihan Olcay: Veri ve yaratıcılığın tartışmasız dostluğu

Bu yıl özellikle Cannes Lions’taki varlıkları ve yaptıkları satın almalarla dikkatleri üzerlerine çeken danışmanlık şirketleri ve dijital platformlar, yaptıkları hamlelerle globalde değişim rüzgarları estirirken bu rüzgar Türkiye’yi nasıl etkilecek? Sektörün önde gelen isimleri yorumluyor…


 

Neslihan Olcay

Maxus Türkiye CEO / GroupM Chief Digital Development Officer

Teknoloji, dijital medya ve büyük veri sayesinde pazarlama iletişiminin doğasının değiştiği ve yeni iş modellerine gereksinim duyulduğu yadsınamaz bir gerçek. Verinin pazarlama iletişiminin sürücü koltuğuna oturması da şaşırtıcı değil. İçgüdüsel yaratıcılığın yeterli olmadığının ve pazarlama süreçlerinin her adımında yaratıcılığın hem ilham almak hem de gerçekliğe bağlı kalmak için veriye gereksinim duyduğunun yeni farkına varmıyoruz. Medya ajanslarının veri kullanarak, medyayı doğrudan performansla ilişkilendirilebilecek bir marka varlığına dönüştürme becerisi de yeni değil. Günümüzde değişen şey, yaratıcılık için kullanılabilecek verinin hızı, hacmi ve kalitesindeki artış. Sektörümüz “veri ve yaratıcılığın tartışmalı ilişkisi” klişesinden sıyrılıp, bu ikilinin tartışmasız dostluğuna odaklı yatırımlar yapanların başarılı olacağı bir dönüm noktasında.

Dijital dönüşüme odaklanan reklamverenler, iş stratejileri, dijital teknolojiler ve pazarlama aktiviteleri arasındaki bağlantının güçlenmesini bekliyor. Farklı iş birimleri ve aktivitelerden gelen verilerin tek havuzda toplanarak anlamlandırılması ve rekabetçi iş sonuçları yaratacak şekilde içgörü, strateji, içerik ve uygulamaya dönüştürülebilmesi, teknoloji ve insan kaynağı yatırımı ihtiyacı doğuruyor. Konu yatırım olduğunda, karar vericiler firmaların en üst düzey yöneticileri oluyor ve bu da danışmanlık düzeyinde hizmet beklentisini beraberinde getiriyor. Firma içinde dijital dönüşümden kimin sorumlu olduğu kapısı çalınan “güvenilir danışmanın” ajans mı yoksa danışmanlık şirketi mi olduğunu belirleyen en önemli unsurlardan biri. Bu güvenilir danışmanın, adı ister ajans ister danışmanlık şirketi olsun, müşterilerine tüm alanlarda hizmet verebilmesi ise stratejik bakış açısını, yaratıcılıkla ve uygulamada mükemmellikle birleştirebilme ve tüm süreci gerçek zamanlı veri ile yönetebilme becerisinde yatıyor. İşin içine medya girdiğinde eldeki verinin çeşitliliği ve denetlenebilirliği de önem kazanıyor; teknoloji devlerinin bile bugün tek başlarına sağlayamadıkları bütünsel, tüketici yolculuğunun tamamını kapsayan ve tarafsız bir bakış açısı gerekiyor.

Tüm bunları tek bir şirketin bir başına yapabilmesi hayli zor. WPP ve GroupM ajansları olarak, sadece bugünün müşteri ihtiyaçlarına değil; geleceğin getireceği ihtiyaçlara yönelik vizyoner ve öngörülü yatırımlar yapıyoruz. Veri güdümlü yeni pazarlama iletişimi ekosisteminde grubumuzun toplam sinerjisinden yararlanan müşterilerimizin sayısı da gün geçtikçe artıyor.

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Ağustos 2017 sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.