Site icon Campaign Türkiye

Neslihan Balcı: “Birçok marka kısıtlamaya gidiyor”

Jeton İletişim Finans Müdürü Neslihan Balcı, ekonomik durgunluk dönemlerinin reklam yatırımları ve yaratıcılıkla ilişkisini yorumladı.

“Ekmek aslanın ağzında” kesinlikle doğru bir deyim. Yaratıcılık, ekonomiyi toparlama adına tabii ki çok önemli bir etken fakat burada da başta bütçe olmak üzere çeşitli kısıtlamalarla karşılaşılıyor. Bu nedenle maalesef ortaya ekiplerin yaratıcılıklarını özgürce kullanabilecekleri çalışmalar çıkamıyor.

Şu anda birçok marka reklam yatırımlarını durdurmuş durumda. Birçoğu da iletişim bütçelerini en aza indirgedi ve sadece inandığı ürününe yatırım yapmakta yani kısıtlamaya gitmekte.

Oysa şirketler reklamı bir harcama yerine kesinlikle yatırım olarak görmeli ve iletişime devam etmeliler. Ürün üzerinden düşünürsek, bir ürünün tanıtımı olmazsa, mali olarak getirisi de olamaz.

Bütçe kısıntısıyla birlikte azalan reklam yatırımları tabii ki ajansları finansal anlamda oldukça kötü etkiliyor. Bazı ajanslarda personel eksiltmeye, masrafları minumuma indirmeye sebep oluyor.

Ekonomik daralmalardan etkilenen sektörler söz konusu olduğunda, açıkçası şu ya da bu diye herhangi bir sektör belirtmek yanlış olur diye düşünüyorum. Ekonomik daralma zaten tüm sektörleri yakından ilgilendiriyor. Finansal olarak gereksiz sayılabilecek tüm harcamaların kısılması ve bütçesel anlamda gelir-gider dengesinin doğru bir şekilde hesaplanması gerektiğini düşünüyorum.

 

“Neslihan Balcı: ‘Birçok marka kısıtlamaya gidiyor'” yazısı ilk kez Campaign Türkiye’nin 80. sayısında yayımlandı.

Exit mobile version