Site icon Campaign Türkiye

Neden metaverse çoğu marka için uygun değil?

Markalar, veri düzenlemelerine aykırı düşme riski nedeniyle metaverse’e “atlamamaları” konusunda uyarıldı.

Digitas Veri Bilimi ve Analitik Başkanı Leila Seith Hassan, bir etkinlikte müşterilerin metaverse’e ilişkin soruları olduğunu ancak çoğu için “uygun olmadığını” söyledi.

Data and Marketing Association’ın Londra’daki Data 2023 konferansında Sherlock: “Pek çok farklı markayla çalışıyoruz. Müşteriler metaverse’ü ve bunun onlar için ne anlama geldiğini soruyor. Markalarının metaverse’te nasıl var olabileceğini belirlemeye çalışıyoruz.

Pek çok markanın konusu bu olsa da mevcut haliyle yapabilecekleri oldukça sınırlı. Hedef pazarları için bu pek uygun değil. Alakalı olmayan bir yere atlıyorsanız bu, verileri nasıl kullandığınızla ilgili soruları gündeme getirir. Markanızı oldukça fazla riske maruz bırakıyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Hassan, metaverse gibi sürükleyici dünyalar geliştikçe ve genişledikçe veri sahipliğiyle ilgili sorunların büyüyeceğini, bilgisayar korsanlığıyla ve markaların yasa dışı kullanımlarıyla ilgili daha fazla risk yaratacağını söyledi. “Gelecek ne getirirse getirsin, bu bilgileri nasıl kullanmak istediğimiz, ne tür bilgilerin ilişkili olduğu ve kimin sahip olduğu hakkında sorular sormak bize düşüyor.” dedi.

Konferansta, sürükleyici dünyaların oyun unsurlarını içerecek şekilde gelişeceği konuşuldu.

Gelecek Bilimci ve Salford Üniversitesi Bilim İletişimi ve Geleceğin Medyası Başkanı Profesör Andy Miah, çoklu evreni insanın hayal gücü ve rol yapma ifadesinin “en son versiyonu” olarak tanımladı. “Kullanıcıdan oyuncuya bir dönüşüm” olacağını söyledi. “Bir oyunun içindeyken, başka bir şey yapmak çok zor. Bu dönüşüm, oynanabilirlikle destekleniyor. Çoklu evren aracılığıyla gördüğümüz şey, yeni bir nesil tarafından deneyimin tanınmasıdır. ‘Pazarlama fırsatı nedir?’ sorusu değil, fiziksel ve dijitalin birleşmesi ön planda.”

Electronic Arts Küresel Pazarlama Strateji Lideri Perla Bloom, oyun ortamlarının “toksik” olabileceğini ancak şirketin, oyunlar ve pazarlama hakkında geri bildirim sağlayan oyuncu kurulları da dahil olmak üzere temsili artırmak için çalıştığını söyledi. “Herkese uygun bir dünya olmalı” dedi.

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Exit mobile version