artwork

Ne zaman değil, neden…

3 yıl önce

0

Sara Tate lockdown’lar yaşanırken, virüs tehlikesi varken reklamcılık endüstrisinin neden hâlâ ofislere dönmek isteyebileceğini, bu ihtiyacın nasıl karşılanabileceğini anlatıyor.

Hükümetin yönetmelikleri değiştirmesinden önce de biz ne komple içeride ne de tamamen dışarıdaydık. İkisinin ortasında devam etmeye çalışıyorduk. Daha yaygın deyimiyle hibrit çalışma dediğimiz durum söz konusuydu.

Dame Cilla Snowball’un geçenlerde dediği gibi, ofisi yeniden tasarlarken daha iyisini inşa etmeliyiz. Ve TBWA\London dahil çoğu işletme için gelecekte hibrit çalışmanın yaygın olacağı anlamına geliyor.

Birçok işletmede ne zaman geri döndükle- rini veya kiminle geri döndüklerini (sosyal mesafeli, A ve B takımlarında) soruları dolaşıyor. Ancak ofis hayatının geleceğini yeniden hayal etmek için “neden” diye sormaya başlamalıyız. İnsanlar neden bir ofise gitmek isterler ve neden başka bir yerde çalışırlar?

İnsanlardan evin rahatlığını ve güvenliğini terk ederek işe gidip gelmek için zaman ve harcama yapmalarını istemek veya tekrar içeri girmek için net bir amaçlarının olması gerekiyor. TBWA yetenekleriyle birlikte geri dönmenin “nedenini” keşfetmek ve geri dönüşümüzü buna göre tasarlamak için bir dizi oturum düzenliyoruz.

Bazı ilginç nedenler ortaya çıkmaya başlıyor:

Neden yeterli düşünme süresi yok?

Yaratıcılarımız, evden çalışmanın onlara çalışırken derin konsantrasyon sağladığını belirlediler. Aslında çoğu disiplinli, sessiz ve kesintisiz bir çalışma yerinin onları gerçekten verimli hale getirdiğini fark etti. (Bu makale asla ajans masamda yazılamazdı!) Bu nedenle, gelecekteki herhangi bir çalışma modeli ve kurulumunun buna uyması gerekecektir.

Diğer taraftan çocuklar, gürültücü komşular veya ev arkadaşları dikkat dağınıklığı yaratıyorsa, bazı insanlar için evden çalışmak, uygun ortamı sağlamada başarısız olabilir. Bu yüzden gelecekteki ofis hayatımızda insanların derinlemesine çalışabilecekleri sessiz bir çalışma alanı yaratmak listede yer alıyor.

Bir ekibin neden bir arada olması gerekir?

Herhangi bir yaratıcı sürecin kendine has zorlu zamanları olacaktır. Ancak, herhangi bir kriz ortaya çıkmadan önce bir ekibin yeterli sosyal sermayeye sahip olmasını nasıl sağlayabiliriz?

Görünüşe göre ilk adımı atmak çok önemli. Tüm başlama vuruşlarını bizzat yürütmek, herkesin birlikte olmasına, senkronize olmasına ve en önemlisi işe başlamadan önce birbirlerine güvenmelerine ve saygı duymalarına yardımcı olabilir.

Bir bina kültür için neden önemlidir?

Ajanslarda kültür, bedava kahve kadar işe yaramaz görülebilir. Ancak Harvard Business School Profesörü Frances Frei’nin dediği gibi kültür; yönetim odada değilken davranışa rehberlik eden şeydir. Kültür; iyi işin, birbirimize nasıl davrandığımızın, adil davranışların neye benzediğinin ve aidiyeti nasıl kucakladığımızın standardını belirler.

Bazı kişilerin kısmen veya büyük ölçüde evden çalışabileceğini görebiliriz. Ancak he- pimizin aynı davranış standartlarına sahip olmasını sağlamak için ofiste geçirilen asgari süreyi araştırmalıyız. Başarıyı kutlamak, bir vizyon belirlemek, teşvik etmek veya sadece bir arada olmak önemli. Elbette sosyal mesafeli bir şekilde.

“Herhangi bir yaratıcı sürecin kendine has zorlu zamanları olacaktır. Ancak, herhangi bir kriz ortaya çıkmadan önce bir ekibin yeterli sosyal sermayeye sahip olmasını nasıl sağlayabiliriz?”

Hiçbir şey yapmamak neden önemli?

En büyük sürprizlerden biri de gündelik etkileşimlere değer verdikleri için kreatiflerin ofisi diğer disiplinlerden çalışanlara göre daha fazla özlemesi. Bu nedenle, kreatiflerin sanal masalara sahip olacağı bir sanal TBWA ofisi inşa ediyoruz.

Dolayısıyla, işin ve ofisin geleceğini anla- maya çalışıyorsanız, belki de birbirinize “neden” diye sormaya başlamanız gerekir. İnsanlar neden ofise geri dönmek isteyebilirler? Nedeni öğrendikten sonra, uzaktan gerçekleşemeyecek etkileşim türlerini desteklemek için çalışma alanınızı yeniden tasarlayabilirsiniz.

 

Sara Tate

CEO, TBWA\London

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 106. sayısında yayımlandı.