Ne iş yapar bu sosyal medya uzmanı?

 

Campaign Türkiye Ekim 2012 sayısı için “Kim bu sosyal medya uzmanı ve ne iş yapar?” başlıklı bir haber hazırladık. Haber için ajanslarda çalışan 40′a yakın sosyal medya uzmanına 20′şer soru sorduk. Bunlardan biri de, onların sıkça karşılaştıkları ve kuvvetle muhtemel pek de hoşlanmadıkları bir soru: En fazla üç cümleylene iş yaptığınızıanlatabilir misiniz? Gelen cevaplardan bazıları:

–          Markaların sosyal medyadaki varlıklarından sorumluyum. Onların para harcayarak gösterdikleri çabayı, ürettiğim fikirler ve geliştirdiğim stratejilerle boşa çıkarmamak için uğraşıyorum.

–          Markaların dijital pazarlama, CRM ve iletişim stratejilerini belirleyerek sosyal medyaya en uygun hale getirmek. Marka bilincini arttırıp satışa yönelik sadık müşteriler yaratmak.

–          Markaların sosyal medyada var olmalarını sağlıyor bunu yaparken müşterilerinin ne istediklerini göz önünde bulunduruyor ve buna göre markanın müşterilerle olan iletişimini doğru bir şekilde sağlıyoruz. Bu iletişimin sonuçlarını markaya raporluyor ve buna göre stratejimizi marka ile beraber belirliyoruz.

–          Markaların merak ettiği “acaba benim tüketicim hakkımda ne düşünüyor?” sorusuna bir nebze cevap bulduğu dijital ortamda marka ile kullanıcılar arasında bağ oluşturmak ve marka mesajını onu isteyerek takip eden kişilere doğru mesajı, doğru zamanda doğru yerde vermesine yardımcı olmak.

–          Hedeflemek. Konumlandırmak. Konuşturmak.

–          Müşterilerin sosyal ağ sayfalarının yönetimi çerçevesinde ajansla müşteri arasındaki koordinasyonu sağlıyor, düzenli olarak ağların güncellenmesini gerçekleştiriyorum.

–          Müşteri ilişkileri, stratejik planlama ve kreatif tüm süreçlerde aktifim. Ajansın teklif ve sunumlarını hazırlamaktan, zaman zaman marka için tweet yazmaya uzanabilen bir iş skalasında çalışıyorum.

–          Bilmeyene göre: Facebook’lar, Twitter’lar filan… Bilene göre: Markanın dijital dünyadaki sesi, temsilcisi, ayakta tutanı.

–          Sosyal medya dinamiklerini takip edip, analizini yapmak. Müşterilerimizin dijital mecralardaki sosyal medya hesaplarını yönetmek, raporlamak, içerik girişi ve takibini sağlamak. Sosyal medya proje takibi yapmak.

–          Dijital platformda markaların sesini oluşturuyoruz. Markaların hedef kitlesi ile birebir konuşuyoruz, canlıyız. Ne yapacağını bilemeyen tüketicilere bazen yol gösteriyoruz, ortadaki problemi çözüyoruz.

–          Markanın internetteki sesi, soluğu, gözü, kolu, bacağı olmak. Hem reklamcı, hem iletişimci, hem de son kullanıcının halinden anlayan bir bakış geliştirerek markayı sosyal mecralarda ulaşılabilir, güvenilir ve sevilebilir kılmak. Aynı anda 10 farklı sayfayı yönetmek, 10 farklı makaleyi okumak, 10 farklı maile ve müşteriye cevap vermek, 10 farklı makale & trend raporu okumak, 10 farklı rakip analizi yapmak, bunları yaparken bir de tek ayak üstünde zıplamak.

–          Markalarımın iletişim stratejilerini; sosyal medya özelinde tekrar şekillendirerek, dijital kanalları üzerinden takipçilerle buluşturup, raporlamak ve takibini yapmak. Rakip ne yapıyor, trend kaçtı mı demeden müşterilere sunmak, bir browser penceresinde en az 13 tab’e sahip olmak.

–           Sosyal medya portallerinde kullanmak amacıyla uygulamaların geliştirilmesi, bakımlarının ve raporlamalarının yapılması.

–           Markanın hedef kitlesine hitap edip, sosyal medya üzerinde marka bilinirliğini arttırmak, hızlı geri dönüş ile müşteri memnuniyeti sağlamak, markanın konuşulmasını ve markaya sosyal medyada trafik yaratmasını sağlamak.

–           Tüketicinin belki de en çok vakit geçirdiği yer olan sosyal medyada onlarla bağ kurmak. Markaların sosyal medyada konumlandırmasını doğru şekilde oturtmak. Markaların online dünyada iyi bir imaja sahip olmasını sağlamak.

–           Markaların kampanya ve ürünlerini, sosyal ağ hesaplarında kendi dillerine uygun içerikler hazırlayarak, doğru ifadelerle tanıtmak. Yeni koleksiyon ya da yeni kampanya dönemlerinde müşterilerden gelen istekleri, kreatif ve tüm ekiple birlikte tasarlayarak online üzerinden uygulama ya da yarışmalar hazırlayarak markanın bilinirliğini arttırmak.

–            Sosyal medya yönetimi hizmeti alan markaların sosyal medyadaki marka konumlandırmasını oluşturmak. Rakip analizi yaparak strateji oluşturmak, hesap yöneticileri, içerik yöneticilerini iş planlarını oluşturmak ve onların işlerini takip etmek. Raporlama yapmak.

 

Bunları da beğenebilirsin
4 Yorumlar
 1. Mustafa Alkan diyor

  Yazıyı okuduktan sonra kendimce bir yorum yapmak adına bloguma bir şeyler yazdım, buraya da temel kısmı aktarıyorum.

  Markanın ya da markanın ürününün/hizmetinin ağızdan ağıza pazarlanmasını sağlamak, olumlu dedikodu yaptırmak.. İstenmeyen kullanıcı deneyimi sonuçlarını ve olumsuz yorumları olumluya dönüştürmek amacıyla marka-müşteri arasında doğru iletişimi kurmak..

  Markanın halihazırdaki müşterilerini “sadık müşteri” yapmak, bu müşterilerle markayı konuşturup, markaya geri bildirim sağlarken, müşteri memnuniyeti sağlamak, merak/heyecan gibi duygular kullanılarak markanın yeni müşteriler edinmesini sağlamak..

  Marka bilinirliğini artırmak..

 2. Serdar Tezgüler diyor

  Birde bu açıdan bakmak lasım.

 3. Alper Şarbak diyor

  Başarılı bir yazı olmuş tebrik ederim. Bir de ben değindim bu konuya http://alpersarbak.com/sosyal-medya/sosyal-medya-uzmani-ne-is-yapar.htm

 4. Umut Şan diyor

  Markanın karakterini, kim olduğunu, kişilik özelliklerini, amaçlarını ve kişilere sundukları değeri markanın kurumsal diline uygun olarak hedef kitlesine dijital ortamda aktarmasına yardımcı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.