Site icon Campaign Türkiye

Mütevazı bir hashtag olmazsa olmazınız

N2O Dijital Strateji Direktörü Tina Thompson: “Deneyimsel pazarlama stratejinizin önemli bir parçası alçak gönüllü bir hashtag’dir ve doğru kullanıldığında, yeni topluluklara kapı açan bir geçittir.” diyor.

21. yüzyılın en popüler iletişim sembolü olan hashtag, tüketicilerle etkileşim kurma konusunda bir onarıcı olarak ciddi bir güce sahiptir. Genellikle sonradan akla gelir, bir kampanyanın planlama aşaması yapıldıktan ve eskidikten sonra ek olarak kullanılır. Öyleyse, deneyimsel pazarlama stratejinize bunu nasıl yerleştirmelisiniz? Daha da önemlisi, neden yapmalısınız?

Gerçekçi olsun

Hashtag’in gücünü düşünün. Bu, yeni topluluklara kapılar açan bir geçittir. Bir partiye gittiyseniz ve önünüzde birkaç kapı varsa, her odanın kendi sohbetinin ne şekilde olacağını düşünün. O kapının arkasındaki kalabalığa nasıl uyum sağlıyorsunuz? İlgili ve samimi olmanız gerekir. Bunu yapmanın tek yolu, söylemek istediklerinizi çok daha erken ve sosyal stratejinizin daha büyük bir parçası olarak düşünmektir.

Markalar bazen isimlerini bir hashtag’in formülasyonuna eklemek ve her şeyi onlar hakkında yapmak için çok hızlı davranır. Gerçek hayatta, konuyu bilmeden bir sohbete atlamazsınız – bu, kalabalığınızın söyleyeceklerinize ilgisiz kalmasına neden olabilir. Zaten amacınıza ve ilgi alanlarınıza uygun bir topluluk bulabilirseniz kapıdan içeri girin, tekerleği yeniden icat etmeye çalışmayın.

Olmadığınız bir şeyin parçası olmaya çalışmayın

Yanlış hashtag, hedef kitlenizi markanızdan uzaklaştırma riskini taşır. Markanızla doğal bir şekilde uyumlu olmayan trendlere atlamaya çalışan yüzeysel etiketlerden uzak durun. Harika bir mirasa sahip bir ikram markasıysanız, temiz yaşam trendine atlamak için cazip olmayın – uymuyor, gerçekçi değil ve evet, tüketiciler fark edecek.

Asla kendi kazancınız için önemli olayları kullanmaya çalışmayın. Instagram profilinizde yılda bir kez LGBTQ bayrağı bulundurmak, size renkli gönderilere #gurur ekleme hakkı vermez. Bunun yerine markanızın temel değerleriyle alakalı olmaya devam eden ve insanların zaten ilgili olduğu mevcut etiketlerden yararlanın. Marka adınızı eklemekle aşırı derecede ilgilenmeyin; gerçek ve topluluğunuzla alakalı olduğu için ona sahip olun. Ancak tüketiciler markanızı bu topluluğun gerçek bir parçası olarak görürse bu, fayda sağlayabilir.

Stratejinize dahil edin

Sosyal medya, deneyimsel pazarlama kampanyanızın formülasyonunda her zaman büyük bir rol oynamalıdır. Hedef kitlenizin sosyal medyada ne söylediğine dair kapsamlı bir araştırma yaparak, onların psikografiklerini* ve demografik özelliklerini belirleyerek (evet çoğu zaman bu, markanızın örtüşüp örtüşmediğini görmek için çok sayıda platformda hashtag’leri trollemek anlamına gelir), doğru yerde olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Ekipler arasında çalışarak, bunu önceden düşündüğünüzden emin olursunuz ve bu, hashtag’inizin iyi düşünülmüş ve dolayısıyla gerçekçi olmasını sağlar.

Topluluğu bulun

Araştırmayı yaptıktan ve doğal olarak uyum sağlayan bir etiket bulduğunuzdan emin olduktan sonra, tüketicilerinize şunu göstermenin kesin bir yolunu buldunuz demektir: O topluluğun bir parçasısınız. Doğru hashtag, tüketicileri marka deneyiminizi paylaşmaya yetecek kadar tanımlamaya ve ilişkilendirmeye teşvik edecektir ve bu sadece etkinlikten canlı yayın yapmak değil: Doğru hashtag kullanımı, etkinliğinizden sonra da markanız tüketicilerin zihninde yer edecektir. Etkinlikten çok sonra iletişim kurabileceğiniz # ile başlayan kısa bir kelimeden etkili bir topluluk oluşturdunuz. Onu besleyin ve büyümesini izleyin.

İş birliği, farkındalık, birliktelik

Etiketi etkinlik stratejinizin önemli bir parçası olarak dahil ettiğinizden emin olmak için tüm adımları attıysanız, hepsi tek bir mesajla bir araya getirilmiş benzer düşünen insanlardan oluşan bir topluluğa başarıyla erişiyorsunuz demektir. Tüketicilerin kendi değerlerini markanızın değerleriyle birleştiren bir stratejiye ihtiyacı var ve diyalog böylelikle akabilir.

Değer katın ve marka duyarlılığını artırın

Doğru kullanıldığında hashtag, markaların benzer düşünen insanlardan oluşan bir topluluk oluşturmasını, iş birliğini teşvik etmesini, bir amaç için farkındalığı artırmasını ve nihayetinde bir marka için gerçekten yararlı bir yol olarak görülmesini sağlayan pazarlama stratejinizin inanılmaz derecede güçlü bir yönü olabilir. Tüketicilere kendi değerleriyle uyumlu olduğunuzu göstererek mevcut ve yeni topluluklardan faydalanabilirsiniz.

Bu nedenle diyaloğu uygun bir hashtag stratejisiyle sürdürerek, insanlarla dolu bir odada ev sahibi olma şansını yakalayın.

*: Tüketicilerin psikolojik ve sosyolojik özelliklerini tanımlayan bir kavram.

Tina Thompson

N2O Dijital Strateji Direktörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 118. sayısında yayımlanmıştır.

Exit mobile version