Site icon Campaign Türkiye

Müşterilerimiz her zaman önceliğimiz

Trendyol olarak biz de, binlerce küçük ve büyük işletmeyi veri ve teknoloji ile güçlendirerek milyonlarca müşteri ile buluşturmaya, ülkemizin dijital dönüşüm ve ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz.

Pandemi döneminde fiziksel kanalda ticaret neredeyse durma noktasına geldi. E-ticaret alternatif bir kanal olmaktan çıkarak en çok tercih edilen kanal oldu. İşletmeler işlerinin devamlılığını sağlamak için e-ticaret seçeneğini değerlendirme yoluna gittiler. Bu dönemde dijitalleşme ve e-ticaret daha da önem kazandı. Platformumuz üzerinden satış yapmak için bu yılın Ocak-Temmuz döneminde başvuran firma sayısı, 2019 yılının tamamındaki artışın 1,8 kat üzerine çıktı.

Pandemiyle birlikte tüm ihtiyaçların evden çıkmadan, internetten karşılandığı bir dönemin içinden geçtik. Milyonlarca tüketici e-ticaretin sağladığı avantajları gördü. Ocak- Temmuz 2020 döneminde Trendyol’dan alışveriş yapan müşteri sayısı yüzde 140 arttı.

Pandemi döneminde müşterilerimizin alışveriş sepetinin yapısı geçtiğimiz yıla göre önemli ölçüde değişiklik gösterdi. Salgının ilk zamanları ağırlıklı olarak temel ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanan müşterilerimizin gıda ve hijyen gibi temel ihtiyaç kategorilerine olan talebi 3 kat arttı. İlerleyen günlerde ise müşterilerimiz evde geçirdikleri süreyi keyifli ve verimli kılacak ürünlere yöneldi. Yeni normalin başlamasıyla birlikte gıda ve hijyen ürünlerine olan talep normal seviyesine dönerken, diğer kategorilerde eski dinamiklerini yakaladı.

Tüketici davranışlarında karşımıza çıkan önemli verilerden biri mobil kullanım oldu. Tüketiciler ihtiyaçlarını mobil üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde karşılamayı tercih ediyor. Bu doğrultuda mobilin payı da e-ticarette görünür şekilde artıyor. Platformumuzda da ziyaretlerin yüzde 95’i, satışların yüzde 90’ı mobil uygulamamız üzerinden gerçekleşiyor.

Müşterilerimiz her zaman önceliğimiz. Onların geri bildirimlerini ve ihtiyaçlarını sıkı şekilde takip ediyoruz. İhtiyaç olduğunu gözlemlediğimiz alanlarda kendimizi devamlı geliştiriyoruz. Müşterilerimize en iyi alışveriş deneyimini yaşatmak ve tüm ihtiyaçlarını karşılamak için ekip olarak var gücümüzle çalışıyoruz.

Müşterilerimizin daha kolay alışveriş yapmaları için Trendyol Cüzdan’ı hayata geçirdik. Cüzdan ile yaptıkları her alışverişte Trendyol Para kazanıyor ve bunu sonraki alışverişlerinde harcayabiliyorlar. Müşterilerimiz harcadıkça kazandıran Cüzdan sayesinde alışverişlerini hızlı ve sorunsuz şekilde tamamlayabiliyor. İstedikleri zaman banka hesaplarından Cüzdan’a para aktarabiliyor, Cüzdan’daki parayı banka hesaplarına geri yatırabiliyorlar.

Müşterilerimize siparişlerinin çok daha hızlı iletilmesi ve iş ortaklarımızın e-ticareti daha kolay ve verimli yapabilmeleri için kurduğumuz Trendyol Express’i büyütmeye devam ediyoruz.

Normal kargo hizmetine ek olarak yeni bir teslimat modeli geliştirdik. Bu model sayesinde müşterilerimiz paketlerini mahalle esnafı, kargo şubeleri ve zincir mağazalar gibi noktalar ve teslimat otomatlarından alabiliyor. 81 ilde 3 bin 850 teslimat noktasına ulaştık, yıl sonuna kadar bu rakamı 5 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Kargo otomatlarımız ise şimdilik 5 büyük ilde mevcut. Hem müşterilerimizin evde kargo beklemesinin önüne geçiyoruz hem de kargo sürecinin kısalmasına katkı sağlıyoruz.

Kısa süre önce müşterilerimizin market ihtiyaçlarını hızlıca karşılamak ve yerel market zincirlerinin dijitalleşmesi için Trendyol Hızlı Market uygulamasını hayata geçirdik. Müşterilerimiz, yeni uygulamamızla market ihtiyaçlarını kendilerine en yakın semt marketinden karşılamaya başladılar. Yerel market zincirlerini internetten satışa başlatarak güçlendirirken, müşterilerimizin de hayatını kolaylaştırıyoruz.

Pandemi döneminde milyonlarca tüketici e-ticareti deneyimledi ve sağladığı avantajları gördü. E-ticaretle yeni tanışan tüketiciler ve satıcıların önümüzdeki dönemde aktif olarak kullanmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Sektörümüzün önümüzdeki dönemde hızla büyümesini sürdüreceğini öngörüyoruz. Türkiye’nin Trendyol’u olarak biz de, binlerce küçük ve büyük işletmeyi veri ve teknoloji ile güçlendirerek milyonlarca müşteri ile buluşturmaya, ülkemizin dijital dönüşüm ve ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Yeni uygulamalarımızla müşterilerimize sunduğumuz en iyi alışveriş deneyimini de sürdüreceğiz.

İrem Yılandil
Trendyol Pazarlama İletişimi Direktörü

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 106. sayısında yayımlandı.

Exit mobile version