Müşteriler internette, KOBİ’ler nerede?

Doğru yaklaşımla hedef kitleye bire bir ulaşabildiğiniz, yatırımın geri dönüşünü kuruşuna kadar hesaplayabildiğiniz dijital evren, sadece büyükler için değil, KOBİ’ler için de önemli fırsatlar sunuyor. Ancak dijital mecralar KOBİ’ler tarafından yeterince verimli kullanılmıyor.

Ülkemizdeki işletmelerin %99’unu oluşturan KOBİ’lerin ekonomiye sağladığı katma değer %27’ler seviyesinde*. Sayısal olarak ekonominin can damarı niteliğindeki KOBİ’lerin, katma değerdeki paylarını arttırmalarının yolu satış ve pazarlama ağlarını genişletmekten geçiyor.

IAB Türkiye olarak, küçük-orta ölçekli işletmelerin dijital ortamın araçlarını kullanarak markalaşma ve küreselleşme süreçlerine destek vermeyi hedefliyoruz. Rekabetçi KOBİ (re-KOBİ) bu amaçla tasarlanmış bir uzaktan eğitim projesi.

Eğitim programı hazırlanırken, 2013 Haziran’ında İstanbul dışındaki reklam ajanslarının katılımıyla gerçekleştirilen Dijital 101 seminerinden alınan geri bildirimler de göz önüne alındı. Türkticaret.net’in katkılarıyla kurulacak olan re-KOBİ eğitim kanalında dijital ortamda markalaşmak, site tasarımı, yapımı ve yönetimi, dijital reklam kampanyaları ve formatları, sosyal medya, medya planlama ve satın alma, müşteri sadakati, e-ticaret, mobil pazarlama ve bilişim hukuku konuları ele alınacak.

Proje kapsamında ilk aşamada ABİGEM Marmara’nın da desteğiyle sanayisi gelişmiş, ihracat yapan ve/veya dış pazarlara açılma potansiyeline sahip şehirlerde bir dizi tanıtım toplantısı gerçekleştirilecek. Toplantılarda internetin üretim süreçlerinde ve tüketim alışkanlıklarında yarattığı değişiklikler, yeni tüketiciye erişme yolları ve dijital eko-sistem anlatılacak.

Eğitim programında yer alacaklar, her hafta belirli sayıda video izleyecek ve ardından haftasonları yapılacak canlı yayınlara katılacak. Programı eksiksiz tamamlayanlara verilecek sertifikanın yanı sıra, her yıl seçilecek 5 KOBİ dijitalleşme yolunda kendilerine fayda sağlayacak bir ödüle hak kazanacak.

*ABİGEM – Türkiye KOBİ Görünümü Raporu 2010

Neslihan Olcay
IAB Türkiye Başkan Yardımcısı ve Eğitim Yürütme Kurulu Başkanı
@neslihan_olcay

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Nisan 2014 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.