artwork

Mustang Customizer Xbox’a taşındı

10 sene önce

0

Ünlü Amerikan otomobil markası Ford, kullanıcılara hayallerindeki Mustang’i tasarlamalarını sağlayan mobil uygulaması Mustang Customizer’ı Microsoft’un oyun konsolu Xbox’a taşımaya karar verdi.

Uygulamanın Xbox edisyonunda mobil uygulamada olmayan özellikler mevcut. Xbox’ta sesle ve hareketle de araçlar üzerinde kişiselleştirme yapılabiliyor. Markanın sosyal medya analisti, Xbox platformunu daha önce de Fiesta, MKZ Hybrid ve Focus modelleri için kullandıklarını ve başarılı bir pazarlama kampanyası yürüttüklerini söylüyor.

Bu aslında pazarlamacıların oyun platformlarıyla aralarının ısındığının bir göstergesi. Artık oyunlaştırma (gamification) marka bilinirliğini artırmak ve müşteri etkileşimi yaratmak için faydalı bir araç olarak görülüyor. Bir teknoloji araştırma şirketi olan Gartner Inc. 2014 yılına kadar tüketici ürünleri pazarında Global 2000 şirketlerinin %70’inin bu tür oyun platformlarıyla birlikte çalışacağını söyledi. Bu yüksek rakamlar pazarlamacıların ister istemez dikkatini çekiyor.

Otomobil kullanıcılarını hedef kitlesiyle herhangi bir Xbox oyunun hedef kitlesi sizin için çok farklı görünebilir. Ama 2011 Los Angeles Games Conference‘a göre oyun oynayanların %30’unu 45 yaş üstü kullanıcılar oluşturuyor. Yine aynı konferansta kullanıcıların %50’sinin kadın olduğu ve sadece Amerika’da 40 milyon aktif kullanıcı olduğu açıklandı.

Rakamlar bu şekilde gelmeye devam ederse markaları oyunlarda daha çok görmeye başlayacağız demektir.

 

Senin için
Tümünü göster
Tinder 500 dolar’lık abonelik sistemini test ediyor

Online flört uygulaması Tinder’ın, ayda 500 dolar olacak bir abonelik...

Shutterstock’a yapay zeka destekli görsel oluşturma aracı geldi

Shutterstock kullanıcıları artık yapay zekâ desteğiyle yaratıcı görseller oluşturabilecek...

Michael Jordan’ın Nike ile olan sponsorluk anlaşması film oluyor

Nike’ın eski yöneticisi Sonny Vaccarro’nun hayatını işleyecek olan film, basketbol...