artwork

Murat Göllü: “Cannes Lions’a katılma fikri bile yaratıcı bir şeyler üretmemizi sağladı.”

5 sene önce

0

Akbank Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Murat Göllü, Cannes Lions 2018 deneyimini anlattı.

Cannes Lions geçmiş yıllara göre bu yıl süre olarak biraz daha kısaltılmış ve daha rafine bir hale getirilmiş. Dünyadaki ve ülkemizdeki ekonomik gelişmeler de katılımcı sayısını bir parça etkilemiş gibi gözüküyor. Ancak yine de sizi ortama dahil eden, her adımınızda yeni bir bilgi ve deneyimle karşılayan renkli dünyasıyla görülmeye değer. Şehrin her köşesinde yaratıcılık, marka, iletişim ve reklam dünyası ile ilgili konuşmalara tanık olmak mümkün. Her şeye rağmen Cannes Lions, marka ve reklam dünyasında kendinizi bulduğunuz, girişimci ve yaratıcı düşünce gücünüzü harekete geçiren önemli bir etkinlik olmaya devam ediyor.

Trendler

Çin beni çok etkiledi ve şaşırttı. Avrupa ve Amerika’yı takip ettiğimiz kadar Çin’i takip etmiyoruz aslında. Ancak doğuda da iletişim adına ciddi işler yapılıyor. Elbette nüfus yoğunluğu rakamsal sonuçları büyütüyor ancak internet ve mobil kullanımının muazzam yüksekliği ve ülkedeki tüketim çılgınlığı dikkat çekici. Bu kadar büyük bir kitleye mobilden ulaşmak takdiri hak ediyor. Ürün ve hizmetleri de online ve offline iç içe geçirmiş durumdalar. Yaptıkları, bir uygulamanın da ötesinde artık hayat tarzları olmuş. İmkanım olsa gider altı ay, bir sene bu iletişim çılgınlığı içinde staj yapmak isterdim. Diğer ilgi çekici konu, literatürlerimize yeni giren “hackvertising”. Özellikle Burger King’in bu konuda yaptığı yaratıcı uygulamalar ve içerikler ilgi çekiciydi. Geçtiğimiz yıl bu yolla bin beş yüze yakın içerik yaratmışlar.

R/GA’in dijitalleşmede karar mekanizmalarının hızlı olmasına ilişkin sunumu ile Uber’in marka iletişimi konusundaki öz eleştirisi de hayli ilginçti.

Bankamızın geleceğin bankacılığı vizyonuyla başlattığı şube dönüşüm projesinin mimari tasarımında destek aldığımız 8 inc.’den Tim Kobe, müşteri deneyiminin markaları yarattığına dair etkileyici bir konuşma yaptı.

Diğer taraftan Apple da bu yıl ilk kez Cannes’a katılmıştı. Apple’ın yenilenen mağaza konseptlerini dinlerken Akbank’ta gerçekleştirdiğimiz benzer çalışma dolayısı ile markamızın dönüşüm sürecini de dünyayla eş zamanlı gerçekleştirdiğimiz için mutlu oldum.

Öngörüler

Cannes Lions’ta bir kez daha şahit oldum ki Unilever, P&G ve Google gibi yıllardır marka yatırımı yapan şirketler dahi markanın varoluş nedeni, amacı, ne dediği ve insanlara bunu nasıl anlattığı ekseninden kopmadan iletişimi sürdürüyorlar.

İşte tüm bu bileşenler, bir iletişimciye her zaman sorulması gereken soruları hatırlatarak yeni cevapların yollarını açıyor, motive ediyor ve adeta yenilenmesine yol açıyor. Cannes Lions’a katılma fikri bile yaratıcı bir şeyler üretmemizi, çözüm ortağımızla heyecan verici iş birlikleri yapmamızı sağladı.

Dünyada iletişim, reklam ve pazarlama alanında etkisini gittikçe daha fazla hissettiğimiz uygulama ve tasarımların, Türkiye’de de örneklerini görmeye başladık artık. Bu da hayatı anında yakalayan ve hayatın içinden çıkan hızlı ve dinamik işlerle reklam ve iletişim dünyasını farklı bir noktaya taşıyacak.

 

Murat Göllü: “Cannes Lions’a katılma fikri bile yaratıcı bir şeyler üretmemizi sağladı.” yazısı ilk kez Campaign Türkiye’nin 79. sayısında yayımlandı.

Senin için
Tümünü göster
Pepsi 15 yıl sonra ilk kez logosunu değiştirdi

Pepsi, logosunu ve marka kimliğini yeniledi. Pepsi yeni logosunda nostaljik...

Küresel pazarlama endüstrisi 2023 DEI Census’u başlatıyor

Pazarlama uzmanları, anonim olarak 15 dakikalık anketi dolduruyor ve iş...