artwork

Muhtar Kent’ten beş önemli tüketici trendi

12 yıl önce

0

Coca-Cola CEO’su Muhtar Kent ikonik içecek şirketinin başında büyük başarı yakaladı ancak Kent daha da ileriye gitmek istiyor ve sürekli değişen müşterilerine yetişmeye çalışıyor.

BBC’de yayınlanan köşe yazısında, Consumer Goods Forum’da yazılan ‘Geleceğin Değer Zinciri’ isimli rapordan 5 büyük küresel trendi aktaran Muhtar Kent, gelecekteki perakendecilik ve tüketim mallarının önemini vurguladı:

Kitlesel kentleşme: Şehirlere doğru olan göç hareketleri, perakendeciler ve tüketim malları şirketleri için lojistik sorunlara neden oluyor.

Yaşlı nüfus: Yaşlı tüketicilerin daha fazla harcanabilir gelirleri olduğundan dolayı bu konudaki fırsatlar değerlendirilmeyi bekliyor.

Küresel orta sınıfın yükselişi: Bu çok büyük bir büyüme fırsatı; ama bu aynı zamanda kaynaklar üzerinde gerilimi de artıracaktır.

İnsanların sürdürebilirliği dikkate alması: Şimdilerde doğayı korumak ‘akıllı bir iş’ haline geldi.

Teknolojinin beklentileri değiştirmesi: Bahsettiğim bu değişim, dijital alışveriş tecrübesiyle ilgilidir.

Kent köşe yazısında, ‘Gelecek on yıl boyunca, tüketim malları şirketleri ve perakendeciler için başarı veya başarısızlık; küresel, ulusal, yerel ve kişisel gibi tüm seviyelere uyarlayabildiğimiz hız ve kusursuzluk tarafından ölçülecek’ dedi.