Site icon Campaign Türkiye

Muharrem Ayın: “Sektörü zanaatkarlıktan işe dönüştüren adam”

Open Communications Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Ayın, “Martin Sorrell’in görevini bırakması sektörümüzde bir dönemin kapanıp yeni bir dönemin başladığının bariz işaretlerinden sayılabilir” yorumunda bulunuyor.

Benim gibi meslekte 30 yıla yaklaşanlar – ya da geçenler – uzun yıllar reklamcılığın ‘kurucu babalarının’ hikayelerini dinlemiş, okumuşlardır. Bizler reklamcılığı Burnett, Ogilvy gibi kurucu babalar ile tanıdık, sevdik. Hemen hemen hepsi ‘creative’ kökenli bu liderler bir döneme damgalarını vurdular. Modern reklamcılığın tarihini yazdılar.

Son 20 yılda ise reklam sektörünü Martin Sorrell, Maurice Levy, John Wren’in liderlik ettiği başka bir tür reklamcıların şekillendirdiği ve yönlendirdiğini söylersek abartmış olmayız sanırım. Neredeyse hiçbiri ‘creative’ olmayan bir lider türü. Maurice Levy ile tanışma ve çalışma şansım oldu. Fransız bir reklam ajansını dünyanın önde gelen reklam network’lerinden birisi haline getiren çalışkan, azimli IT’ci gencin hayatı bir başarı hikayesidir.

Martin Sorrell’le çalışmadım. Tanışmadık da. Rakibimizdi. Sadece birkaç defa konferanslarda dinledim. Yakından tanıyanlar, birlikte çalışanlar O’nu muhakkak daha iyi anlatacaklardır. Aklımda kalan fotoğraf ‘no bullshit’, pragmatik ve sonuç odaklı bir iş zekasıdır. Uzun yıllar önce Türkiye’ye özel bir etkinlikte konuşmacı olarak geldiğinde biraz daha yakından gözlemleme şansı bulmuştum. Konusuna hakimiyeti, olaylara bütünsel yaklaşımı, karmaşık gibi görünen konuları kısa, net ve anlaşılır şekilde toparlayıp ilgi çekici şekilde ifade edişi beni oldukça etkilemişti.

Sevelim ya da sevmeyelim Martin Sorrell’in reklam sektörünü değiştiren, şekillendiren öncü isimlerden biri olduğunu inkar edemeyiz. Martin Sorrell, reklam sektörünü sektörün sadece reklam ajanslarıyla anıldığı, zanaatkarlık olarak adlandıracağımız bir yapıdan sayısız uzmanlığın içinde bulunduğu küresel ve devasa bir iş koluna dönüştürdü. Son 30 yılda inşa edilen bu yapının en önemli mimarı ve kurucusu. Sektörün yapı taşlarının arasında medya ajanslarına ise ayrı ve özel bir önem verdiği bilinir.

Martin Sorrell’in görevini bırakması sektörümüzde bir dönemin kapanıp yeni bir dönemin başladığının bariz işaretlerinden sayılabilir. Sorrell sonrası sadece kurduğu ve dünyanın en büyüğü yaptığı WPP’nin değil tüm pazarlama iletişimi sektörünün temellerinden değişeceğini söylemek ve beklemek yanlış olmayacak. Diğer bir açıdan bakıldığında ise Sorrell’in ayrılışı belki de bu değişimin başlangıcı değil başlı başına bu değişimin bir gereği ve sonucu.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 77. sayısında yayımlandı.

Exit mobile version