artwork

Modayı sürdür

3 yıl önce

0

Benim için sürdürülebilirlik konuşmakla değil uygulamakla ilgili. Bu yüzden bu sezonla birlikte yönümüzü KNITSS ile sürdürülebilir modaya çevirdik, gelecek sezonlarla birlikte %100 sürdürülebilir bir marka olmayı hedefliyoruz. Moda sektöründe “yarın” kavramının öneminin altını çizerek koleksiyonlarımızda doğal kaynakların korunması ve yaşam alanlarının devamlılığı için sürdürülebilir materyalleri öne çıkartıyoruz. Doğal yaşamı bozmayan üretim süreçleri ile işlenmiş ve sürdürülebilirlik sertifikalarına sahip organik elyaflar kullanıyoruz. ‘KNITSS for a better world’ diyerek bundan sonraki dönemde koleksiyonlarımızı ‘’Sustain the Fashion” (Modayı Sürdür) söylemi çerçevesinde hedef kitlemiz ile buluşturmayı amaçlıyoruz.

Tükenen dünya kaynaklarını düşünürsek modanın dokunduğu tüm alanlarda sürdürülebilirliğin benimsenmesi çok önemli. En başta tasarladığınız ürünün hammaddesinin ne olduğu çok önemli. Kullandığımız hammaddeden başlayan bir sürdürülebilirlik ilkesi doğrultusunda hareket etmeliyiz. Modanın ticari kaygılarıyla savaştığımız bir dönemden geçiyoruz aslında. Ticari açlık ve tüketicinin sonsuz tüketme arzusunun eğitilmesi, tüketicinin bilinçlendirilmesi gerekiyor. Burada sadece moda değil bu dünyadan faydalanan her kişi sorumlu bence. Bu sorumluluğu daha çok nasıl öğretiriz, gelecek nesillere nasıl aktarırız gibi soruların üzerinde ciddi bir şekilde düşünülmesi ve buna yönelik toplum bilincin oluşturulması gerekiyor. Az ve öze odaklanmak, ihtiyacını almak, evde atıkları ayrıştırmak, pilleri özel atık kutularına atmak, yiyeceğin kadar alıp tüketmek, suyu boşa akıtmamak vb… O kadar temel ve basit yöntemler ki büyük farklar yaratır gelecekte. Bu bilincin oluşturulması gerek. Tüm yayın organlarına bu anlamda çok görev düştüğünü düşünüyorum. Bilinçsiz bir toplumun gelecekte yaşayacağı sorunlar çok daha büyük yıkımlara neden olabilir.

Bununla birlikte sektörün ve tüketicilerin doyumsuzluğu tasarımcılar içinde gergin bir ortam oluşturabiliyor, hızlı tüketimde bir ürünün hızla satın alınıp yerini hemen başka ürünlere bırakması ürettiğinin gözümüzdeki değerini düşürüp tasarımcının da motivasyonunu kaybetmesine, bu işleyişe yetişememesine ve tasarım olgusunun gelişememesine yol açıyor. Tasarım zamanla, gözlemle, ilhamla gelişen bir süre.. Tasarımı besleyecek zaman dilimi olmadığında tasarımcıların dünyalarındaki baskı ve stres artıyor. Bu yüzden modayı sadece tüketime dayalı bir sektörden çıkarmak gerektiğini düşünüyorum. İhtiyacımızın çok üzerinde üretiliyor ve hepsi tüketilmiyor. Hem tüketicinin hem üreticinin bu duruma dur demesi gerekiyor. Kalıcı doğal materyallerden yapılmış, iyi işçilikle üretilmiş giysileri tercih etmelerini öneririm. Çağımızda moda sürdürülebilir olmak zorunda. Yapılması gereken en önemli şeylerden biri modayı metaya dönüştüren bu kısır döngüden sıyırıp ona yeni bir tanımlama kazandırıp yapılan ürünlerin bir “değer” taşımasını sağlamak.

Ayrıca, sosyal medyanın sınırsız tüketimi körüklediğini düşünüyorum, beğenilsin veya beğenilmesin tamamen ticari hedeflerle yapılan swipe up yönlendirmelerin etkisi aşırı tüketimde eminim önemli bir yere sahip. Sürdürülebilir moda anlayışı halen ülkemizde tam anlamıyla hayatlarımıza yaygın bir şekilde girmiş durumda değil ama değerinin anlaşılacağına inandığım uzun ömürlü bir akım diyebilirim. Dünyanın devamlılığı için bu bir zorunluluk belki de. Bununla birlikte müşterilerimizi bir anlamda yol arkadaşlarımız olarak görüyorum. Onlarla birlikte daha iyi bir dünyayı hedeflediğimizi hissediyorum.

Pazarlama hedeflerinin çok ötesinde sorumluluklar aldığımızı düşünüyorum. Bir KNITSS ürünü satın aldığınızda etik ve sürdürülebilir üretimi desteklersiniz, en üst düzeyde iş sağlığı ve güvenliği koşullarını desteklersiniz, giysinizin üretiminde çocuk işçi çalıştırılmadığından emin olursunuz, sağlığınız ve ekosistemimiz için çevre dostu yöntemlerle üretilmiş malzeme kullanımını desteklersiniz, daha iyi bir gelecek için adil ticarete katkıda bulunursunuz başka bir deyişle bir KNITSS ürünü satın aldığınızda daha iyi bir dünyaya katkıda bulunursunuz.

Son olarak, KNITSS olarak tasarıma çok önem veriyoruz fakat sürdürülebilirliğe öncelik vermeyen bir tasarımın gelinen dünyada bir şey ifade etmeyeceğini düşünüyorum. Bu yüzden bilinçli tasarım ile çağdaş, giyilebilir parçaları bir arada sunmaya özen gösteriyoruz. Tüketiciye düşen soru sormaktan çekinmemek, markaları araştırıp aralarındaki farkları anlamaya çalışmaktır. Kullan at kültüründen ve boş tüketimden hızla uzaklaşmalıyız. Organik, geri dönüştürülmüş malzemelerden oluşturulan materyaller ile üretilen koleksiyonların sonucunu görmek çok mutluluk verici. Yaşadığımız dünyadan çok şey aldık şimdi geri verme zamanı!

Duygu Boz

KNITSS Kreatif Direktörü & Kurucusu

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 110. sayısında yayımlanmıştır.