artwork

Mobilin gücü

3 sene önce

0

2021 yılına kadar tüketicilerin yılda ortalama 930 saatini, 1 yılın 12’de 1’inden biraz fazla zamanı, mobil ve mobil üzerinden internete erişerek harcayacakları ve mobilin küresel medya tüketiminin %31’ini oluşturacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’deki durum da farklı değil. 2020 yılında tüm kategorilerde mobile göçün katlanarak arttığını biliyoruz.

Zenginleştirilmiş veri kümeleriyle kişiselleştirme ve etki ölçme adına daha kuvvetli bir altyapı sunan bu hızlı mecra, bugün küresel olarak 3,5 milyar kullanıcıya ulaşma potansiyeline sahip.

Mobilin doğasından gelen ve her geçen gün daha da artan hız ve aynı anda olma hali, iletişim stratejilerimizi yaratırken bizi yeni pratiklere ve düşünme biçimlerine itiyor.

Kitleleri arkasından sürükleyen platformlara ev sahipliği yapan mecra, popüler kültür ve uzun ömürlü olmayan trendlere de zemin oluyor. İnsanlarla birebir kalınan bu zemin, platformların da gücüyle birleştiğinde, güçlü marka etkileşimi yaratmak için en iyi alternatiflerden oluyor. Bu ekosistemin her noktasına dahil olabilmek için yeni yollar arayan markalara, yaratıcılık için çok doğurgan bir ortam yaratıyor mobil. Satınalma anından geri sararak kurgulanan alışverişçi pazarlamasında olduğu gibi, iletişim planlamasında da kampanya planlamalarının merkezine mobil pazarlama kurguları oturuyor; hatta zaman zaman mobil ilk düşünülen ve planlanan olup, büyük fikir için bir ilham ve çıkış yolu oluyor.

Mobil pazarlama fırsatlarla dolu olduğu kadar artan mesaj sayısı ve mesaj geçiş sıklığı, sağladığı mekan bağımsızlık ve hızla birlikte içerikleri saniyeler içinde zaplama hali ve daha da kısalan ilgi süreleri nedeniyle zorlu bir yolculuk… Artan ilgi ve popülaritenin yansıması olarak zorluklar kalıcı olacakken, mobilin sunduğu aşağıdaki fırsatlar hepimizi heyecanlandırmaya devam edecek: Mobil sayesinde kişiselleştirilmiş içeriklerle zenginleşen kullanıcı deneyimleri, kullanıcıları mikro anlarda yakalama gücü, lokasyon bazlı hedefleme yetkinliği, yazının yerini yayılma gücü çok olan sese bırakması ve akıllı chatbot’ların yaygın kullanımı, canlı yayın fırsatları ve influencer pazarlaması adına yarattığı olanaklar…

 

İnanç Dedebaş

Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Asil Üyesi

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 105. sayısında yayımlanmıştır.