artwork

Mobil reklam pazarı yüzde 50 büyüyecek

11 yıl önce

0

Denetim ve danışmanlık şirketi Deloitte, şirket ve hükümetlerin önemli teknolojik gelişmelere karşı almaları gereken aksiyonlara ilişkin öngörülerini bir araya topladığı raporunun 12’ncisini yayınladı. Raporda bilgisayar ve cep telefonu kullanımı, mobil reklamcılığın değişimi ve hesap güvenliği gibi konularda çarpıcı görüşlere yer veriliyor.

Raporda, 2013 yılında bir milyar akıllı telefonun piyasaya sürüleceği ifade ediliyor. Bu sebeple mobil reklamcılığın artık tablet ve akıllı telefon reklamcılığı olmak üzere iki farklı şekilde değerlendirilmesi gerektiği belirtilen çalışmada, web üzerinde belirlenen şifrelerin yüzde 90’dan fazlasının ise hack’lenmeye çok müsait olduğu vurgulanıyor. Televizyon yayıncıları ise OTT (over the top) hizmeti ile baskın durumunu sürdürürken, 4K televizyonlar ise 2013 piyasasında yerini bulamıyor.

Rapora göre 2013 yılında, akıllı telefonların satışından elde edilecek gelir 4,9 milyar dolar, sadece tablet reklamlarından elde edilecek gelir ise 3,4 milyar dolar olacak. Öte yandan, bu geliri ürün bazında incelediğimizde ise tablet başına reklam geliri 7 dolar olurken, akıllı telefonda bu rakamın 0,60 dolara düşeceği öngörülüyor.

İletişimde evrim: LTE

2013 yılında, yüksek hızlı kablosuz iletişim (LTE) de güçlü ivme kazanacak ve birçok pazarda güç kazanacak teknolojilerden biri olarak karşımıza çıkıyor. 2013 yılı içerisinde gelirini üçe katlayarak 200 milyon dolara çıkaracak olan servis, böylelikle total internet sağlayıcı gelirleri arasında yüzde 10’luk dilimi oluşturacak. LTE kullanımını “devrimciden ziyade evrimci” olarak tanımlayan raporda, 3G’den LTE’ye geçişin e-postadan sosyal ağlara ve diğer uygulamalara kadar daha iyi performans sağlayacağı iletiliyor.

Raporda öne çıkan diğer noktalar ise şöyle:

  • Tabletlerde öncelikli olmak üzere artan mobil reklamların yüzde 50 büyüme oranı yakalayarak pazar genişliğinin toplamda 9 milyar dolara ulaşması bekleniyor.
  • İnternette veri trafiğinin yüzde 80’den fazlası masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarla gerçekleştiriliyor. Ek olarak kullanıcılar, bilgisayar başında diğer cihazlara oranla yüzde 70 daha fazla vakit geçiriyorlar.
  • 2013 sonuna kadar, Fortune 500 listesinde yer alan şirketlerin yüzde 90’ından fazlası kısmen ya da tamamen kurumsal sosyal ağlara sahip olacak.
  • Fortune 500 listesi, şirketlerinin yarısının 2013 yılında çalışanlarının kendilerine ait cihazlarını iş yerine getirmelerine izin vereceği öngörülüyor.

 

Senin için
Tümünü göster
Campaign Big Global Awards 2024: Kazananlar açıklandı

Başvurular ve kazananlar dört kıtadan geldi...

Walmart, Vizio’yu 2,3 milyar dolara satın alıyor

Walmart, Amazon ile rekabet edebilmek için hızla büyüyen reklamcılık işini...

Tinder’dan yeni kimlik doğrulama sistemi

Tinder yeni kimlik doğrulama sistemini ABD ve İngiltere’de kullanıma sunuyor...