Mobil çağında yaratıcılık

İçinde yaşadığımız mobil dünyada insanlar sadece kendileri için ilgili ve önemli şeyleri tüketmeye alışmış durumda. Bununla birlikte, içerikleri masaüstüne oranla mobil üzerinden çok daha hızlı bir şekilde tükettiğimiz de kaçınılmaz bir gerçek. Örneğin insanlar Facebook mobil üzerinde, masaüstüne kıyasla daha hızlı içerik tüketiyorlar. Mobilde ortalama içerik tüketim hızı 1,7 saniye iken masaüstünde bu oran ortalama 2,5 saniye civarında seyrediyor. Her gün 100 milyon saat video izlenen bir dünyada video reklamları, haber kaynaklarında ortalama 5,7 saniye izleniyor.

İçeriklerin olağanüstü bir hızla tüketildiği böylesine bir ortamda yaratıcılık, her zamankinden daha önemli hale geldi; çünkü insanları yaratıcılıkla hikâyenize bağlayabiliyor, dev fikirleri avuç içinize sığdırabiliyorsunuz. Yaratıcılık mobil ile birleştiğinde – örneğin mobilde kişisel hikâyeler anlatan video reklamlar ile – markalar olarak insanlar için ilgili ve etkileşimli hikâyeler anlatabiliyor, insanların en değerli zamanlarına talip olabiliyorsunuz.

Bence mobil dönüşümün sektöre öğrettiği en önemli ders, bizim artık reklamlarla insanların hayatlarını sekteye uğratma hakkımızın değil, insanların ilgisini kazanma hakkımızın olduğunu göstermesi oldu. Bunu başarmamız için ise doğru kitleye, doğru yerde ve zamanda kişisel bir hikâyeyle gitmeye ve yeni, kısa ve mobile uygun içerikler üretmeye odaklanmamız gerekiyor. İnsan odaklı pazarlamaya, mobile ve yaratıcılığa vereceğimiz önem ile kendimizi, reklamcılıkta yepyeni bir dönemin eşiğinde bulacağız.

 

Derya Matraş

Facebook Türkiye Ülke Direktörü

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Ekim 2017 sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.