artwork

Minik lens, akıllı telefonunuzu mikroskoba dönüştürüyor

6 ay önce

0

Geleneksel mikroskopların genellikle yüksek bir fiyata sahip olması ve taşınabilir olmaktan çok uzak olmalarının yanı sıra hassas mercekleri ve karmaşık mekanizmaları, onları hareket halindeyken anlık keşifler için zorlu hale getiriyor. Bu ikilem uzun süredir devam eden bir engeldi ancak iSeeing‘in ‘iMicro Q3‘ü gibi yenilikler ilgi çekici bir çözüm sunuyor.

iMicro Q3, akıllı telefonunuzun kamerasını kullanarak mikroskobik dünyayı parmaklarınızın ucuna getiriyor. Bu yenilik, 2018’de iMicro Q ile başlayan bir dizi taşınabilir mikroskoptaki en son yinelemeyi de işaret ediyor.

Yüksek çözünürlüklü güce sahip ve gelişmiş büyütmeye odaklanan iMicro Q3, mikron altı ölçekte çözünürlük elde etme ve 1.200 kata kadar büyütme yeteneğiyle, geleneksel optik mikroskopların sınırlamalarına meydan okuyor. Bu da onu bilimsel gözlem için oldukça kullanışlı bir araç haline getiriyor.

1/60 ons ağırlığındaki kompakt ve hafif bu tasarım, telefonunuza takıldığında, telefonun kenarından dışarı taşmadan kusursuz bir şekilde bütünleşerek şık bir görünüm sağlıyor.

Hareket halinde olanlar için iMicro Q3, kart boyutunda bir PP (Polipropilen: sert, opak ve sağlam bir malzeme) kutuya rahatça sığabiliyor ve bu da onu saha çalışması veya doğaçlama gözlemler için ideal bir seçim haline getiriyor.

Akıllı telefonunuza nasıl bağlandığına gelince, bunu kamera merceğinize yapışan yeniden kullanılabilir bir nano vantuz aracılığıyla yapıyor.

Aşağıda farklı nesnelere ne kadar yakınlaştırılabileceğine dair birkaç örnekle daha yakından inceleyebilirsiniz:

Bu cihazın özellikle öğrenciler, meraklılar ve bilimsel araştırmalarla ilgilenen herkes için pahalı ve büyük ekipmanlara ihtiyaç duymadan faydalı olacağı düşünülebilir.

Erken kayıt kampanyaları şu anda Kickstarter‘da mevcut ve iMicro Q3’ün fiyatı yaklaşık 25 ABD Doları. Başarılı bir finansman kampanyasının ardından tahmini küresel gönderim tarihi ise Nisan 2024 olarak belirlendi.

Kaynak: DesignTAXI

https://designtaxi.com/news/425450/Teeny-Tiny-Lens-Turns-Your-Smartphone-Into-A-Microscope/

Senin için
Tümünü göster
HAPPY PEOPLE PROJECT ÜST ÜSTE İKİNCİ SENE SUPER BOWL’DA!

HAPPY PEOPLE PROJECT İMZALI REKLAM FİLMİ İKİ SENEDİR DÜNYANIN EN...

Sürüş İzlenimi: BMW i4 M50

BMW i4 M50 heyecan verici sportif performansıyla M’in yenilikçi gücünü...