artwork

Mina’nın Çocukları’yla sanatın büyüsü

2 ay önce

0

Mina’nın Çocukları Sosyal Sorumluluk Projesi, Sanatın Büyüsünü Kolektif ‘’Bağ’’ Sergisi ile Bebek Sarnıcı’nda Yaşatıyor

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD) İstanbul Şube bünyesindeki Mina’nın Çocukları Projesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında İBB Kültür ve İBB Miras’ın 2021 yılında restorasyonunu tamamladığı  Bebek Sarnıcı’nda sanatçı Leyla Emadi’nin sergisi Kolektif ‘’Bağ’’ ile buluşacak.  1– 11 Mart tarihleri arasında ziyarete açık olacak serginin sanatçısı Leyla Emadi ve Mina’nın Çocukları, mekâna özgü üretilecek eserlerle kolektif bir bağ kuracak. 

Mina’nın Çocukları Projesi, genç yeteneklere eğitim döneminden, kariyer süreçlerindeki ilk adımlarına kadar transdisipliner yaklaşımla geniş bir perspektif sunmaktadır. Sadece akademik bir oluşumdan ziyade sanatsal, duygusal ve toplumsal açıdan da öğrencilerin ortak bir ruh ve duygu etrafında birleşmelerini sağlayarak kolektif bilinci oluşturmayı hedefler. Bodrum, Trabzon Kızlar Manastırı ve Cumhuriyet 100. yılında İstanbul Metrohan’da dört yılı aşkın süredir kamuya açık alanlarda sunduğu Kolektif “Hafıza”, Kolektif “Yansıma” ve Kolektif “İyileşme” sergileriyle kendini ifade eden Mina’nın Çocukları, Cumhuriyetin yeni yüzyılında sanatçı Leyla Emadi iş birliğiyle düzenleyeceği yeni sergisi Kolektif “Bağ” ile sanatla bağını pekiştirmeyi hedefliyor.

Görünmeyen bağlarla birbirimize bağlıyız

Evrende var olan her şey birbirine bağlıdır; gözle görülmeyen ancak fiziksel olarak var olan doğal bir bağ ile bir araya gelmiştir. “Bağ” kelimesi, yapısında ve kavramsal olarak daha dişil bir hal barındırarak, yaratan ve var eden “dişil enerji”nin evrenin ta kendisi olduğunu ifade eder. Mina’nın Çocukları projesi, bu enerjiyle birleşerek ortaya çıkan bir kolektif iyilik hareketidir ve kadın dayanışmasıyla şekillenmiştir.

Sanatçı Leyla Emadi ve üniversiteli genç kadınların bir araya gelerek üreteceği mekâna özgü eser ekseninde, performans sanatçısı Ekin Bernay’ın katkılarıyla 2 ve 9 Mart tarihlerinde dans alanında çalışan 10 genç sanatçının gerçekleştireceği ‘’Hareket Bağı’’ performansı izleyicisi ile buluşacak. Görsel sanatlarla performans sanatlarını bir araya getiren deneyim evrenin yaratıcılığına, toprak ananın besleyici gücüne ve kadının tüm varlık mücadelesine karşılık bağlar kurarak büyüten, çoğaltan ve birleştiren yönlerine saygı duruşunu temsil etmektedir. 

Evren, kaosla var olsa da bu kaosun içinde muazzam bir düzen ve hiyerarşi bulunmaktadır; bu da sonsuz sayıda bağ anlamına gelir. Mina’nın Çocukları projesi, bu evrensel bağları kutlamak ve bu bağların içindeki düzeni anlamak adına bir davettir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) iş birliği ile İstanbul’da 11 gün boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak Mina’nın Çocukları Projesi, Kolektif ‘’Bağ’’ Sergi açılışı 1 Mart’ta yapılacak. Sergi pazartesi günleri hariç 11.00-20.00 saatleri arasında kamunun ziyaretine açık olacak.