Mikro anlar 2017’de daha da önemli olacak

6 sene önce

0

Yılın son günlerinde açıklanan 2016 Google Arama Trendleri hem günlük hayatımızın neredeyse her alanında aramaya ne kadar sık başvurduğumuzu, hem de online-offline olan arasındaki çizgiler ortadan kalkarken, gerçek hayatta olanın dijital dünyaya nasıl yansıdığını da ortaya koyuyor.

 Tüketicilerin “bilmek, gitmek, satın almak veya yapmak” istedikleri hakkında ihtiyaç duydukları bilgi ve ilham için aramaya yöneldiği anları işaret eden söz, sonuçlar, aynı zamanda yıla damgasını vuran anları öne çıkararak yeni yılın yol haritası üzerinde kafa yoran pazarlamacılara da önemli içgörüler sunuyor.

“Google Önemli Anlar Türkiye Araştırması” markaların tüketicilere ilgilendikleri konuda mesajlarla ulaşmalarının önemine dair ilginç veriler ortaya koymuştu. Bu araştırmaya göre internet kullanıcılarının %71’i bir şirketin mesajının konuyla ilgili olmasının, markayla ilgili fikirlerini etkilediğini belirtiyor. Akıllı telefon kullanıcıları arasında bir mağazada satın alma kararı verme aşamasında, internet üzerinde ulaştıkları bilgilerin bir ürün ya da hizmet hakkındaki satın alma kararını etkilediğini söyleyenlerin oranı ise %75. “Türkiye YouTube Kullanıcı Profili Araştırması 2016” da, dijital platformların ve dolaylı olarak tüketicinin bir ihtiyacına cevap aradığı mikro anların önemini doğrulayan sonuçlar ortaya koydu. Bu araştırmaya göre bir ürün satın almadan önce YouTube’da karar sürecine fayda sağlayan bir video izlediğini söyleyenlerin oranı %63 ve bu amaçla video izleyenlerin %45’i de devamında o ürünü tercih ediyor. Etki ve etkileşimin yüksek olduğu YouTube’da kullanıcıların %67’si içerikleri sevdikleriyle paylaşıyor.

Özetlemek gerekirse mikro anları değerlendirmenin hem tüketicilere sağlanan fayda hem de pazarlamacılar açısından taşıdığı önem 2017 ve devamındaki süreçte daha da belirginleşecek. İnsanların yapmak, satın almak, gitmek ve öğrenmek istedikleriyle ilgili ilhamın iz düşümü diyebileceğimiz arama trendlerinin satır araları da bize bu mesajı veriyor.

 

Bülent Hiçsönmez
Google Türkiye Ülke Direktörü

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Şubat 2017 sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Açıkhava büyümeyi̇ sürdürüyor

ARVAK ile Açıkhava Üzerine...

Dijital Pazarlamada Yapay Zekâ Devrimi

PİD’le Pazarlama İletişimi...