Microsoft, oyun şirketi Bethesda’yı 7.5 milyar dolar karşılığında satın aldı

Microsoft, Bethesda Game Studios ve ZeniMax Media çatısı altındaki diğer oyun şirketlerini satın aldı. Microsoft bu anlaşma için 7.5 milyar dolar ödeyecek.

Bethesda’nın geliştirdiği oyunlardan Fallout, DOOM, The Elder Scrools, Wolfenstein, Dishonored, Prey, Quake ve Starfield gibi dev yapımlar artık Microsoft’un sahipliğinde olacak. Bethesda’nın yeni geliştireceği oyunlar da Microsoft bünyesinde çıkış yapacak.

Dünya çapında toplamda 2.300 çalışana sahip olan Bethesda’yı satın alarak Microsoft; Elder Scrolls, Fallout, Wolfenstein, DOOM, Dishonored, Prey, Quake, Starfield gibi bir dizi popüler ve ikonik oyun serisinin haklarını da ele geçirmiş oldu.

Bethesda’nın yeni oyunların PS5’e çıkıp çıkmayacağı bilinmiyor ancak PC veya yeni nesil Xbox sahipleri ayda 30 TL’yeGame Pass aboneliği başlatarak Bethesda’nın tüm oyunlarını ücretsiz olarak oynayacak.

Oyun pazarı araştırmacısı Newzoo’ya göre, bu yıl yaklaşık 2,7 milyar insanın bir oyun oynayacağı tahmin ediliyor ve dünya çapındaki oyuncuların 2020’de yaklaşık 160 milyar dolar harcamaları bekleniyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.