artwork

Microsoft, Nokia’nın cep telefonu birimini satın aldı

10 sene önce

0

Microsoft, Nokia’nın cep telefonu birimini 7,2 milyar dolar karşılığında satın aldı.

2011 yılında, Windows işletim sistemli telefonlar üretmek amacıyla Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia ile Microsoft arasında kurulan ortaklık bu anlaşmanın sinyallerini veriyordu. Bu sabah Microsoft, Nokia’nın cihazlar ve hizmetler birimini satın aldığını duyurdu.

Yazılım şirketi, toplam miktar olan 7,2 milyar doların 5 milyar dolarını birim, 2,2 milyar dolarını ise ilgili patentler karşılığında verecek. Nokia’nın 32 bin çalışanı da Microsoft bünyesine geçecek.

Nokia’nın açıklamasına göre; Stephen Elop (Nokia’nın CEO’su), Jo Harlow, Juha Putkiranta, Timo Toikkanen, Chris Weber gibi üst düzey yöneticiler anlaşma tamamlandığında Microsoft’a geçecekler. Nokia’nın yeni CEO‘su da geçici olarak Yönetim Kurulu Başkanı Rito Siilasmaa olacak.

Microsoft CEO’su Steve Ballmer, konuyla ilgili “Geleceğe doğru büyük bir adım; her iki şirketin çalışanları, hissedarları ve tüketicileri için bir ‘kazan-kazan’ durumu söz konusu. Bu iki ekibi bir araya getirmek, Microsoft’un telefon alanında pazar payını ve kârını artıracak, ayrıca sunduğumuz tüm cihaz ve hizmetlerin oluşturduğu aileyle Microsoft ve iş ortaklarının yakalayacağı fırsatları da çoğaltacaktır” yorumunu yaptı.

Bununla birlikte analistler anlaşmanın geleceğiyle ilgili pek de olumlu düşünmüyorlar. Sydney’den telekomünikasyon danışmanı Paul Budde’ın Bloomberg’e yaptığı açıklama şöyle: “Hem Nokia hem Microsoft, ikisi de akıllı telefon trenini çoktan kaçırdı ve bundan sonra en başa dönüp yakalamak oldukça zor. Bu iki zayıf şirketin birleşmesi yeni ve güçlü bir rakip oluşturacak mı? Cevap belirsiz.”

Satın alma, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde tamamlanacak.

 

 

Senin için
Tümünü göster
Publicis Groupe Türkiye’de üst düzey atama

Hülya Cesur, Publicis Groupe Türkiye’ye Chief Growth Officer ve Yönetim...