Devlere göre yaratıcılık: Michael Roth

Yaratıcılık sizin için ne anlam ifade ediyor?

10 yıldan uzun bir süredir bu işin içindeyim ve bu süre boyunca yaratıcılığın anlamı evrim geçirdi. Bugün ilham ve harika fikirler reklam ajanslarının “yaratıcı” departmanlarına bağımlı değil. Kreatif ödüllerde nelerin kazandığına bakarsak daha dinamik ve çok kanallı işler görebiliriz. Bunun nedeni pazarlama iletişiminin sürekli değişen ve giderek fragmente olan pazarda işi oluşturma gerekliliği. Her platform ve temas noktasını kullanarak iletişime geçmeliyiz. Popüler kültürün parçası haline gelen hikayeler anlatabiliriz. Müşterilerimizin markalarını kullanan tüketicilerin hayatlarının bir parçası olan hizmet ve faydalar sunabiliriz. İşimizde değişmeyen şey ise insanlarla derin iletişime geçme yeteneği; yaratıcılık insanları güldürebilir, ağlatabilir ya da öncelikleri sorgulatabilir. Bu bize, müşterilerimizin işlerini olumlu anlamda etkilediğinden ziyade sosyal sorunlar konusunda da etki sağlama yeteneği veriyor.

Interpublic’in büyümesinde yaratıcılık ne kadar önemli? Bir network lideri olarak bunu nasıl yaygınlaştırabiliyorsunuz?

Yaratıcılık büyümede kilit görevde. Ödül törenlerine ve festivallere gelme nedenimiz bu. Bunlar sadece yaratıcılığı tanımlamak anlamına gelmiyor ayrıca dijital dönüşüm ve bununla ilgili tüketici davranışlarındaki değişimin ne olacağını göstererek kreatif endüstrilerin alacağı yolu tanıtarak bize ileriye doğru bir yol sunuyor. Yaratıcı yeteneği kendine çekmenin, sizinle kalmasını sağlamanın ve artırmanın temelinde odak vardır. En iyi yeteneklerin bizimle çalışmasını istiyoruz. Bu sebeple arkadaşlarımıza karşı hep sorumluyuz ve sözümüzde dururuz. Onlara ve onların vizyonuna yatırım yapacağımızı söylediğimizde bize inanıyorlar. Önemli bir kaynağımızı farklı disiplinlerden gelen yeteneklere ve entegrasyona ayırıyoruz. Hızlı hareket ederek sadece endüstrinin ihtiyacı olan hızla gitmiyoruz aynı zamanda kendi ekibimizi de rekabet konusunda destekliyoruz ve konuyla ilgili kalmalarını sağlıyoruz. Bunların hepsi yaratıcılığı getiriyor.

Müşterilerinizi yaratıcılığın önemi konusunda nasıl ikna ediyorsunuz?

Sonuçları gösteriyoruz. PR, dijital, medya yatırımı ya da daha geleneksel bir kanal bile olabilir; harika fikirler her zaman işe yarar. Pazardaki sonuçlar esas konudur. Ajanslarımızın Cannes gibi yerlerden ödül kazanmaları kimsenin canını sıkmaz. Mesela Lowe SSP3’nin ezber bozan bir işi var. Kolombiya Savunma Bakanlığı için yaptıkları işle sadece ödül kazanmadılar Kolombiya ormanlarındaki gerillaların silah bırakmasını sağlayarak ülkedeki barış sürecine katkıda bulundular. Sonuç olarak biz yaptığımız işlere hem güzellik hem de iş perspektifinden bakıyoruz.

Sahip olduğunuz en yaratıcı şey nedir?

Interpublic’ten bahsediyorsak eğer bu, bir ebeveynden, çocuklarından birini seçmesini istemek gibi. Her ajansımız müşterilerine yaratıcılığı getirmeyi başarıyor, bu spor ürünleri mağazası da olabilir shopper marketing üzerine uzmanlaşan bir şirket de olabilir. Her biri yaratıcılığı farklı bir açıdan sunuyor ve genelde iki ya da daha fazla ajansımız bir müşterimiz için ortaklık yaptığında daha güçlü sonuçlar ortaya çıkıyor. Sonuçta bu yetenekle alakalı. Bahsettiklerimden hiçbiri müthiş yetenek olmadan gerçek olmazdı. Yeteneğin en hayati varlığımız olduğunu söyleriz. Her ne kadar şirketimiz birkaç yıl önce bazı hukuki zorluklarla karşılaşsa da yeteneğe yatırım yapmayı hiçbir zaman bırakmadık. Çünkü bütün farkı yaratanlar bu zehir gibi zihinler ve ajanslardaki yaratıcı düşünürler.

Fakat bana kişisel olarak sahip olduğum en yaratıcı şeyi sorarsan, New York Filarmoni Orkestrası’yla sahneye çıktığımda kullandığım batondu. Interpublic adına çıktığım sahnede yetenekli müzisyenlerle olmak ve onları yönlendirmek müthiş bir deneyimdi. Özellikle Brooklyn’de büyüyen biri olarak Broadway’de sahne almak inanılmazdı.

Michael Roth

Interpublic

Başkan ve CEO

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.