artwork

Metro Türkiye’den yeme içme sektörüne sürdürülebilirlik çağrısı

1 sene önce

0

“Bir Tabak Yarını Değiştirebilir Mi?” sloganıyla yola çıkan Metro Türkiye, ikincisini yayınladığı ve içerisinde gıda ve gıda dışı olmak üzere 300’den fazla ürünün bulunduğu Sürdürülebilir Ürünler Kataloğu ile sürdürülebilir olmayı amaçlayan tüm restoranlara sürdürülebilirliğin reçetesini sunuyor.

Sürdürülebilir Ürünler Kataloğu ile çok çeşitli ürün ve hizmetlerin yanı sıra gerek izlenebilir ve yerel gerekse de hayvan refahı ve gıda atıkları gibi birçok alanda, kendi operasyonlarından sunduğu örneklerle Metro Türkiye, restoran ve şeflerin bu sürdürülebilirlik yolculuğunda onların yol arkadaşı oluyor.

Metro Türkiye, gıda ve gıda dışı olmak üzere 300’den fazla sürdürülebilir ürüne meyve, sebze, taze et ve balık ürünlerinin izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik kriterlerine bu katalogda yer veriyor.

Metro Türkiye, kendi operasyonlarında uyguladığı gıda atığıyla ilgili tavsiyelerden sürdürülebilir kaynakların kullanımı konusundaki uyarılara, izlenebilir ürün tercihinin öneminden inovatif çözümlerin kullanılmasına kadar kendi operasyonlarında yürüttüğü birçok alandaki çalışmalarından örneklerle yeme içme sektörünü sürdürülebilirlik odağında faaliyetlerini gözden geçirmeye teşvik ediyor.

Sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi olarak ele aldıklarının altını çizen Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, sürdürülebilirliğe bütünsel bir bakış açısıyla yaklaştıklarını belirterek, şunları söyledi: “Her alanda katma değer yaratabilmek için sadece kendi operasyonlarımız ile sınırlı tutmuyor hem iş ortaklarımızı hem de müşterilerimizi kapsayan, etkileyen çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Türk mutfak kültürünü gelecek nesillere aktarabilme gayesiyle çıktığımız bu uzun soluklu yolculukta, restoranların ve şeflerin sürdürülebilirlik dönüşümüne katma değer sunuyoruz. Bu amaç doğrultusunda gıdayı koruyor, israfla mücadele ediyor, sürdürülebilirliği gıdanın olduğu her alana yaymaya gayret ediyoruz.”

Gıda atıklarında %51 azalma

BM’nin gıda kaybı ve israfını 2030 yılına kadar %50 azaltma hedefine 2021 yılı itibarıyla ulaşan Metro Türkiye, gıda atıklarını 2017 yılına kıyasla %51 oranında azalttı. Halen tüketilebilir durumda olan gıdaları, gıda bankaları aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştıran firma, 2021 yılında 1.046 ton gıdayı kurtararak, ihtiyaç sahiplerine yaklaşık 2 milyon 500 bin öğün yemek ulaşmasını sağladı ve 2.615 ton CO2 sera gazı emisyonunun oluşmasını önledi. Karbon ayak izini azaltmak için gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde ise geçen yıla kıyasla enerji yoğunluğu %9,3, sera gazı emisyonu yoğunluğu ise yaklaşık %10 oranında azaltıldı.

107 ton gıda atığının tekrar kullanılabilmesi sağlandı

Kullanılabilir ve tüketilebilir durumda olan ancak son tüketim tarihi yaklaştığı için reyonda satılamayan ya da ambalaj hasarı nedeniyle satıştan kaldırılan ürünleri, Fazla Gıda aracılığıyla yeniden satışa sunuyor. 2021 yılında 200 tona yakın gıda yeniden satış ile atık olmaktan kurtarılırken mağazalarda oluşan gıda atıklarının da yeniden kullanılmasını sağlamak amacıyla hayvan yemi üreticilerine satışını gerçekleştirerek 107 ton gıda atığının tekrar kullanılabilmesini sağladı. Gıda atıklarıyla mücadelesine yeme içme müşterilerini de dâhil eden Metro Türkiye, yalnızca 2021 yılında kendi çalışanları için 35.000 saat iç eğitim gerçekleştirdi.

Gıdaların izini sür, bilgiyle beslen! 

2020 yılında tüketicilere “Gıdaların izini sür, bilgiyle beslen” diyerek “Tabağında ne var?” projesini başlatan Metro Türkiye, mağaza et üretimlerinden meyve sebzeye, Metro markalı tüm organik gıda ürünlerinden tüm karkas, vakum etlerde ve kültür balıklarında %100, deniz balıklarında ise %80’den fazla izlenebilirlik sağlıyor.

 

Aşağıdaki linkten kataloğun tamamına ulaşabilirsiniz.

https://www.metro-tr.com/surdurulebilirlik-platformu/horeca-surdurulebilirlik-platformu/surdurulebilir-restoran

 

 

 

Senin için
Tümünü göster
Mercedes-Benz Amerika’dan elektrikli araç şarj merkezi

Mercedes-Benz Amerika’da tüm sürücülere hizmet veren ilk elektrikli araç şarj...

Turkcell topladığı 32 ton tekno atıkla yüzlerce çocuğun eğitimine destek…

14 Ekim Uluslararası Elektronik Atık Günü’nde geri dönüşüme dikkat çekti...