artwork

Metaverse’e gerçekçi bir bakış…

12 ay önce

0

Metaverse’ün konuşulmazsa olmaz olduğu bugünlerde daha gerçekçi bir yaklaşımla konuyu ele almak istedim. Amacım metaverse güzellemesi yapmak değil ama bir yandan da yükselen metaverse kavramını bir çırpıda gömme arayışı hiç değil.

Son söyleyeceğimi başta söyleyeyim. Metaverse geçici bir heves, yarın modası geçecek bir teknolojik dönüşüm değil. İkinci en önemli söyleyeceğim şey ise, derin bir nefes alın ve sakin olun. Yarın dünyamız alt üst
olmayacak. Metaverse’ü anlatıldığı veya vaatte bulunulduğu gibi deneyimlememiz, tüm ekosistemimizin içerisine girmesi için daha yıllar var. Benim tahminim en az 8-10 yıl olduğu yönünde.

Web 3.0 gibi devrim niteliğinde bir kırılım ve deneyimlenebilir hâliyle metaverse platformlarıyla gösterdiği için belki de bu kadar hızlı hepimizin gündemine girmiş durumda. Web 3.0 altındaki teknolojileri, Blockchain mekaniklerini, kripto paraların nasıl çalıştığını göremiyoruz ama insanların üç boyutlu deneyimledikleri dünyalar çok daha kolay algılayabildiğimiz konular.

Bu teknolojilerinin yaygınlaşması ve günlük kullanıma entegre olabilmesi için etrafında sayısız teknoloji, donanım, altyapı, hukuki düzenleme, protokoller ve standartlar gerekiyor.

Şu anda metaverse’ü tam deneyimlemek için AR/VR setlerinin gelişimleri, mobil internet hızı, milyonlarca kullanıcının gerçek zamanlı deneyimine izin verecek işlem gücü, platformlar arası geçişkenlik (interoperability) için ikincil inovasyonlar, iş birlikleri ve altyapı yatırımları gerekiyor. Ama unutmayalım ki bu adımların en hızlı şekilde atılması için çok büyük para gerekli ve paranın buraya akabilmesi için de çok büyük bir hikâye gerekli.

Önümüzde bir zaman olsa da hızla üzerimize yaklaşan bir değişim dönemi olduğunu unutarak beklemek en büyük yanlış olacaktır. Yapılması gerekenler için tavsiyem, geç kaldım endişesine kapılmadan, bu da geçecek beklentisine girmeden stratejik olarak adımlarınızı planlayın. Yanılacağınızın ve yarın büyük bir sonuç almayacağınızın farkında olarak denemeler yapın ve bunlardan öğrendiklerinizi yarına taşıyın.

Cüneyt Devrim
IAB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 122. sayısında yayımlandı.