Site icon Campaign Türkiye

Meta’dan yenilenebilir enerji hamlesi

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, 300MW güneş enerjisi ve enerji depolama sistemi için Orsted ile anlaştı. Meta, böylece yenilenebilir enerjiye dev bir yatırım yapmış oldu.

Yenilenebilir enerji sadece ev ve sanayi alanlarını için lazım değil. Aynı zamanda yüksek enerji tüketimi yapan devasa teknoloji şirketlerinin de bu dönüşüme ayak uydurması gerekiyor. Bu bağlamda Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, veri merkezlerinin Danimarkalı enerji şirketi Orsted ile yapılan bir sözleşme sayesinde yakında güneş enerjisi ile destekleneceğini duyurdu.

Meta, bu yılın başlarında başka bir güneş enerjisi tesisinden 50MW ve yine 2024 yılında faaliyete geçmesi planlanan 200MW’lık bir diğer güneş enerjisi tesisinin üretiminin de bir kısmını satın alacak. SRP’nin planlama, strateji ve sürdürülebilirlik müdürü Bobby Olsen, “SRP, Meta’nın yenilenebilir enerji hedeflerine ve SRP’nin sürdürülebilirlik taahhütlerine ulaşmasına yardımcı olacak daha fazla güneş enerjisi eklemek için Meta ile ortaklık yapmaktan memnuniyet duyuyor” dedi.

Meta, bu hamlesiyle Arizona’daki dev Mesa kampüsünü besleyecek. Meta, Mesa kampüsünün temelini ilk olarak Ağustos 2021’de atmıştı. 396 dönümlük arazinin birinci aşaması 970.000 metrekarelik (90.000 m²) iki binadan oluşuyor. Şirket, Mayıs 2022’de sahayı 2,5 milyon metrekarenin üzerine çıkaracak daha fazla genişleme planını duyurmuştu. Teknoloji devi, 2020 yılında faaliyetlerinin tamamında net sıfır emisyona ulaştı ve enerji talebinin tamamını yenilenebilir enerjiyle karşıladı, ancak işi büyüdükçe temiz enerji projelerine yatırım yapmaya devam etti. Şirket, 2025 yılına kadar yalnızca ABD’de 9,8 GW rüzgar ve güneş enerjisi kapasitesine yatırım yapmış olmayı bekliyor.

Exit mobile version