artwork

Meta düşüşte mi?

7 ay önce

2

Campaign’in Investor View Köşe Yazarı Ian Whittaker, Meta’nın hayal kırıklığı yaratan 4. çeyrek sonuçlarından sonra Mark Zuckerberg’in hızlı hareket etmesi gerektiğini savunuyor.

Genel olarak büyük teknoloji şirketleri 4. çeyrek sonuçlarını iyi geçirdi. Microsoft, Apple, Alphabet/Google ve Amazon, analistlerin beklentilerini altüst etti. Örneğin; Apple’ın üç aylık kȃrı, tedarik zinciri sorunları nedeniyle 6 milyar dolar gelir kaybetmesine rağmen beklentilerin %10 üzerinde geldi.

Genel olarak büyük teknolojiden gelen mesaj, yalnızca şu anda iyi durumda olduğumuz değil, aynı zamanda büyümeye devam etmeyi de beklediğimizdi. Piyasaların beğendiği ve hisselerin değerini yükselterek yanıt verdiği bir mesajdı.

Bu olumlu sonuçlarda tek istisna Meta idi. Sönük sonuçlar, Facebook’un günlük ortalama kullanıcılarındaki (DAU’lar) ilk düşüş, zayıf yönlendirme sebebiyle hisse fiyatı %20’den fazla düştü; sonuçlar hakkında analistlerle yapılan konferans aramasında ise durum felaket olarak algılandı.

Instagram, WhatsApp, Messenger ve Oculus’un da sahibi olan şirketin piyasa değerinden 200 milyar dolardan fazlası silindi. Şimdilik yatırımcılar için soru; bu düşüşün bir satın alma fırsatı sunup sunmadığı?

Teknoloji alanı ve reklam dünyası için Meta’nın (100 milyar dolardan fazla harcama yaparak) yıllık reklam satışına verdiği önem göz önüne alındığında, daha temel sorular var.

Evet, DAU’lardaki düşüş (çeyrekte bir milyon düşüş) istenmeyen bir durumdu ve Meta’nın %3-11 gelir artışına yönelik 1. çeyrek kılavuzu, 2021 (%37) ve 4. çeyrek (%20) ile karşılaştırıldığında şok edici derecede düşük görünüyor.

Yine de Meta’nın belirttiği gibi 2022’nin ilk çeyreği, Apple’ın iOS 14.5 değişikliklerinin yürürlüğe girmemiş olduğu 2021’in ilk çeyreği ile kıyaslandığında %48’lik gelir artışı görünüyor.

Şirket ayrıca gelir artışını etkileyen ters rüzgar faktörleri olarak tedarik zincirinde aksama ve döviz değişimleri gibi konulara da dikkat çekti. Bununla birlikte sonuçlar birkaç nedenden dolayı rahatsız ediciydi.

Meta’yı endişelendirebilecek 3 sebep

İlk olarak, kazanç çağrısında sıklıkla vurgulanan TikTok’un etkisine ilişkin korkular var (bir analist, TikTok’tan neredeyse bir düzine kez bahsedildiğini belirtti).

Daha çekici genç izleyicilerin hepsinin TikTok’ta olduğuna dair kalıcı endişe, özellikle DAU’lardaki düşüş göz önüne alındığında, gündeme getirildi. TikTok, neredeyse bir gecede Meta için büyük bir tehdit olarak ortaya çıktı. Bu da bizi ikinci noktaya götürüyor: Sosyal medyanın, özellikle de ilişkilendirme modellerinin etkinliği konusunda şeffaflıkla ilgili her zaman bir sorun olmuştur.

Reklamverenler Meta’yı her zaman kısmen güvenli buldu çünkü hiç kimse Facebook’u kullanmaktan men edilmedi. Şimdi soru, bu reklamverenlerin platforma bağlı kalmaya devam edip etmedikleri; (potansiyel olarak daha çok zarar veren) Facebook’ta para harcamak, giderek daha fazla sorgulanır durumda, tıpkı televizyon mecrasına (pandemi öncesi ve muhtemelen şimdi) para harcamaya bakış açısı gibi…

Meta’nın Snap ile karşılaştırması ilginç. Üçüncü çeyrekte hem Meta hem de Snap, Apple’ın iOS değişikliklerinden ötürü ters esen rüzgar konusunda uyardı. Yine de Snap, Apple’ın değişikliklerinin etkisini daha iyi ve daha hızlı atlatmış görünüyor; dördüncü çeyrek gelirleri yıldan yıla %42 büyüyor.

Görünüşe göre Meta, Apple’ın değişikliklerinin etkisiyle daha fazla mücadele ediyor. Bu, Meta’nın sorunlarının daha şirkete özgü olabileceğine dair korkulara yol açtı. Metaverse’e odaklanmanın daha temel sorunlara odaklanmaktan daha yararlı olup olmadığı ve şirketin metaverse’teki emelleriyle ilgili soruları gündeme getirdi.

Mark Zuckerberg için zorluk

Meta hala büyük bir oyuncu, çevrim içi reklam pazarında önemli bir paya sahip ve kesinlikle göz ardı edilemez. Yine de burada çok daha büyük bir oyun oynanıyor olabileceğinden korkuyorum.

Mayıs 2021’de, Apple’ın iOS14.5’teki gizlilik değişiklikleri için temel motivasyonunun, reklam pazarından daha büyük bir pay almak değil, öncelikle kaynaklar söz konusu olduğunda rakipleri, özellikle Meta’yı zayıflatmak olduğu hakkında yazmıştım.

Şimdiye kadar bu öneri doğru görünüyor ve eğer doğruysa Apple’ın, reklam ekosistemini daha da zayıflatmak için Meta üzerinde sürekli olarak baskı uygulayacağını gösteriyor.

Meta’nın hızlı ve kararlı hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum. Mark Zuckerberg, kariyerinin en büyük zorluklarından birini yaşayacak gibi görünüyor.

Ian Whittaker

Liberty Sky Advisors Kurucusu ve Genel Müdürü

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 125. sayısında yayımlanmıştır.