Site icon Campaign Türkiye

Merhaba

Bu yazı, Dernek Başkanı olarak sizinle ilk buluşmam.

Reklamcılar Derneği pek çok yönden sektörün bir aynasıdır. İkişer yıl süreyle seçilen yönetim kurulu üyeleri, ağırlıklı olarak, başkanın yönetim tercihiyle çalışırlar. Sonuç sektörün ajansları gibi – kurumsallaşmayı tam olarak başaramamış kurullardır.

Dernek Yapısı Tüzüğü ve Dernekler Yasası’nın getirdiği kısıtlamalarla şekillenir. Biz yeni yönetim kurulu olarak bu yapının içinde yapacağımız küçük değişikliklerle, sektörde olumlu yansımalar yaratmak istiyoruz.

Yeni yönetim kurulunu oluştururken çok uluslu/bağımsız, tam hizmet/medya/dijital ajans dengesine dikkat ettik. Gençleşmenin buradan başlayacağı düşüncesiyle çoğunluğun ilk defa dernek yönetiminde yer aldığı, taze görüşleriyle derneği canlandıracak genç bir kurul oluşturduk. Sektörümüzün önemli dertlerinden biri şeffaflaşma ve hesap verilebilirlik. Biz buna yönelik çalışmamıza öncelikle YK’nın kendi yapısından başlayacağız. Önemli konularımızın başında derneğin kapsama alanını genişletmek geliyor. Dernek yapısında, iletişimi 360 derece kapsayacak tüm yeni nesil ajansların, hatta PR ajanslarının da üye olabilmelerinin yolunu açmak istiyoruz. Bu yıl sektör olarak dayanışma çok önemli ve gerekli. Çeşitli konularda örneğin hukuki ya da finansal bilgi konularında yardıma ihtiyaç duyan ajanslara destek olunmasını sağlamak gayret göstereceğimiz konulardan biri olacak. Ayrıca vakıfla birlikte bir eğitim dayanışma fonu oluşturmayı, çocuklarının eğitimi konusunda zorlanan arkadaşlarımıza destek olmayı istiyoruz. Derneğin en önemli varlığı olan Kristal Elma Yarışması/Festivali ve RVD ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Effie, en önemli iki konumuz olmaya devam edecek.

Dernek başkanı olarak, kişisel olarak benim ve derneğin kapılarının tüm sektöre hep açık olduğunu söylemek isterim, her türlü, soru/sorun, bilgi için lütfen bizlerle iletişimde olun – nil.bagcioglu@rd.org.tr. Saygı ve sevgilerimle…

 

Nil Bağcıoğlu
Reklamcılar Derneği Başkanı

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Şubat 2017 sayısında yayımlanmıştır.

Exit mobile version