MERCEDES-BENZ E200D

Mercedes-Benz’in çok tutulan E Serisi, 1.6 litrelik dizel motorlu versiyonuyla konforun yanı sıra düşük yakıt tüketimini de bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Mercedes-Benz’in E-Serisi 1993 senesinde ilk piyasaya çıktıktan bu yana 27 senedir geniş kitlelere hitap eden bir otomobil olmayı başardı. Özellikle vatandaşları BMW 5 Serisi, Audi A6 ve kuzeyli Volvo S90 gibi çok güçlü rakiplerle dolu bir sınıfta yarışmasına rağmen, her zaman sınıfının güçlü otomobillerinden biri oldu. Bugün de beşinci nesliyle E-Serisi bu başarıyı sürdürüyor. Akıllı bir iç mekana sahip ve özellikle daha büyük ve yükseltilmiş alaşım jantlardan da uzak durursanız size kilometre uzunluğu ne olursa olsun rahat bir sürüş sağlıyor.

E-Serisi’nin direksiyonuna geçmeden önce özellikle arkasından bakıldığında bir bebek S-Sınıfı gibi görünüyor. Önden bakıldığında ise tamponların altındaki geniş havalandırma kanalı gibi görünen ama esasında o işi yapmayan tasarım otomobile agresif ve sportif bir görünüm

kazandırmış durumda. Diğer modellerden aşina olduğumuz gösterge tablosunun ortasından direksiyon simidinin arkasına sürekli olarak dizayn edilmiş gibi görünen 12,3 inçlik iki dev ekran yine karşımızda, ancak daha fazla bilgiyi görüş alanınıza yaklaştırdığı için dikkate değer vaziyette. E-Serisi’nin tüm versiyonları oturma pozisyonunuza ince ayar yapmanıza yardımcı olacak bir elektrikli sürücü koltuğu ile birlikte geliyor. Test aracımız Exclusive donanım paketine sahipti.

Güncel donanıma ek olarak otomobilimizde 360 derecelik kamera sistemi, güneş koruma paketi, elektrikli arka cam perdesi, otomatik bagaj kapağı kapatma sistemi, kablosuz cep telefonu şarj sistemi gibi sürücünün kabin içinde hayatını kolaylaştıracak alternatifler yer alıyordu. İç mekan işçilik kalitesi Mercedes’in şüphesiz en güçlü silahlarından biri. E-Serisi bu yüzden birçok alıcının takdir edeceği gösterişli görünümlü bir iç mekana sahip. İç mekanda kullanılan malzemeler çoğunlukla bu kaliteyi doğrulayacak derecede iyi ve kumanda düğmeleri hassas bir şekilde çalışıyor. İç mekanda kullanılan ahşap kahverengi renkli detaylar da test otomobilimizin metalik selenit grisi rengiyle uyum içinde. Bu renk bir E-Serisi tercih edilecekse bence kesinlikle konsol ve kapılarda kahverengi renk kaplamalar tercih edilmeli.

Mercedes-Benz E Serisi’nin ön koltuklarında oldukça geniş bir ileri geri kızak alanı var. Bu sayede uzun boylu sürücüler için bile en ergonomik ayarı bulabilmek çok kolay durumda. Ön depolama alanı da oldukça iyi. Orta konsolda iki bardak tutacağı barındıran kapaklı bir eşya gözü var ve ön orta kol dayama yerinin altında daha fazla saklama alanı bulunuyor. Kapı ceplerindeki eşya gözleri de yeterli seviyede. Arka koltuklar da üç yetişkin yolcunun rahat ve ferah bir yolculuk yapmasını sağlayacak kadar geniş bir alana sahip. Bagaj alanı ve yükleme imkanları da oldukça geniş ve özellikle kalabalık ailelerin yüzünü güldürecek cinsten. Bu otomobilde aslında üzerinde özellikle durmamız gereken olan E200’deki 3800 d/dak’ da 160 Bg güç veren yeni dört silindirli dizel motorun tepkileri yumuşak ve sessiz. Dokuz vitesli otomatik şanzımanın geçişleri de alıştığımız Mercedes-Benz serilerindeki kalitede ve geçişlerini sürücüye hissettirmeyen seviyede. Bu giriş seviyesi motora sahip olan E 200d, Eco modundaki kullanımında otoban sürüşlerinde ortalama olarak 4,8 gibi dereceler kaydetmemi sağladı. Otomobilin yumuşak süspansiyonu engebeli yol şartlarında konfordan taviz vermiyor. Yamalı şehiriçi yollarından otoyola çıktığınız zaman ise verdiği hissiyat pürüzsüz. Virajlarda da başarılı süspansiyon sisteminin etkisiyle kolay kolay yoldan çıkma ve size herhangi bir sürpriz eğilimi de göstermiyor.

Yazımın başında da bahsettiğim gibi Mercedes-Benz E200d, sınıfındaki güçlü rakiplerinin karşısında ülkemiz vergi normlarına uygun 1.6 litrelik tutumlu 160 Bg gücündeki motorunun performansı ve kabin içinde verdiği konfor kalitesiyle yine bu sınıfta akılları çelebilecek kadar iyi bir otomobil.

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 97. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.