Mercedes-Benz E-300 Coupe

Mercedes-Benz’in yenilenen E Serisi Coupe modelleri özellikle çarpıcı tasarımıyla iki kapılı sportif otomobil tutkunlarını cezbedecek cinste.

Bir otomobilin görünümü aslında öznel bir konudur. Ancak çok az kişi Mercedes- Benz’in sedanlarının şık ve albenisi olmadığını iddia edebilir. Alman firmanın ürettiği Coupe versiyonları ise benim açımdan belki de daha da iyi ve şu an sayfalarımıza konuk olan E-Serisi Coupe’nin şimdiye kadarki en iyi tasarımlarından biri olduğuna da bahse girebiliriz. Ancak coupe adını verdiğimiz bu modeller, günümüzde otomobil üreticileri arasında nedense biraz ikinci plana atılmaya başlandı ve dört kapılı modellerin pazara sürülmesi giderek daha da belirginleşti.

E-Serisi Coupe ise tüm bunlara rağmen dört kişilik oturma yeri olan iki kapılı bir model ve hatlarıyla kırmızı rengiyle kesinlikle çok seksi görünüyor. E-Serisi Coupe, sürücü ve yolcu kısmında elektrikli koltuk ayarının yanı sıra elektrikli bel ayarı ile birlikte geliyor. Bu, rahat bir pozisyon bulmanın son derece kolay olduğu ve koltukların iyi bir yanal destek sağladığı anlamına gelirken, çok uzun boyluların bile sıkışmadığını hissetmeyecek kadar bacak ve baş mesafesi mevcut.

Coupe otomobiller doğası gereği kısıtlı arka görüşten muzdariptir ve E-Serisi Coupe de bu konuda çok farklı değil. Eğimli arka ucuna bakmak hoş olabilir ancak nispeten küçük arka camı ve kalın C sütunları araya giriyor. Ne mutlu ki, ön ve arka park sensörleri otomobilde standart olarak bulunurken, ön görüş gerçekten çok iyi. Karşımızda ise otomobilimizin üst donanım paketinde yer alan iki adet 12 inçlik gösterge ve multimedya ekranı var ve bilindik Mercedes-Benz kalitesinde.

Hangi versiyonunu seçerseniz seçin, E-Serisi Coupe iç mekan kalitesiyle ciddi şekilde etkileyici. Gördüğünüz ve etkileşimde bulunduğunuz her şey uygun bir şekilde rahat hissettiriyor. Hatta bu kaliteli görünüm neredeyse üst sınıftaki amiral gemisi Mercedes’in S-Serisi kadar iyi.

E-Serisi Coupe’nin ön koltuklarının etrafında çok iyi bir boşluk var. Ancak bir coupe’nin gerçek üstün yönü onun arka koltuklarda ne kadar geniş bir alan sağladığına bağlı. Doğal olarak, eğimli arka tarafı nedeniyle alan E-Serisi bir sedandan daha kısıtlı. Ancak iki orta boylu yetişkin sığabilecek seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Ama uzun mesafeli bir seyahatte orada olmak istemeyeceklerdir sanırız.

Bagaj alanı kağıt üzerinde cömert görünüyor. 425 litrelik bir yükleme kapasitesine sahip. Bununla birlikte, gerçekte bagaj yükleme alanı oldukça düz ve nispeten dar bir erişime sahip. Bununla birlikte, arka koltuklar standart olarak 40:20:40 olarak alanı daha da açmak için katlanabilir, bu da bizce onun için büyük bir artı. Mercedes-Benz E Serisi coupe, ön koltukların arasında ön kol dayama yerinin altında cömert bir eşya ve her kapıda yeterli büyüklükte kapı cepleri sağlamış. Arkada, arka koltuklar arasında birkaç bardak tutucu ve her iki tarafta birer kol dayama yeri var, ancak yan cepler yok.

Test otomobilimizin performansına gelince. Dört silindirli 1991 cc.’lik benzinli motora sahip olan aracımızın gücü 258bg idi. Tork değerinin ise 370Nm olduğunu belirtelim. Bu güç değerlerine sahip olan otomobil özellikle spor moda alındığında kabin içine gelen sesi ve performansıyla kalpleri çalmayı başarıyor. Eco ve normal modda da keyifli otoban sürüşleri yapabilme imkanınız var. Gücü çekişin olduğu arka tekerleklere akıllıca dağıtmak için iyi bir iş çıkaran ve kanatlardan manuel girişe hızlı bir şekilde yanıt veren dokuz ileri otomatik şanzıman yer alıyor. Geçişleri yine bilindik Mercedes-Benz kalitesinde ve sürücüye hissettirmeyecek kadar sessiz.

Otomobilimizde üzerinde sertleştirilip yumuşatılabilen isteğe bağlı bir havalı süspansiyon sistemi mevcuttu. Mercedes’in havalı süspansiyonu, yüksek hızlarda yol kusurlarını emmek için çok iyi bir iş çıkarıyor.

Mercedes-Benz’in ülkemizde satışa sunduğu yenilenen E-Serisi Coupe, önceki satırlarımızda belirttiğimiz gibi günümüzün giderek artan dört kapılı otomobil modelleri arasında yine de farklı olmak isteyen coupe tutkunlarının aklını çelebilecek türden başarılı. Ancak yine yazımızın tablosunda yer alan satış fiyatını da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 109. sayısında yayımlandı. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.