Mercedes-Benz C200d Coupe karizmatik dizel isteyenlere

Sedan ve cabriolet kardeşleriyle birlikte makyaj operasyonu geçiren Mercedes-Benz C Serisi Coupe, tüm eksikliklerini kapatmış gibi görünüyor.

Mercedes-Benz’in en çok satan otomobillerinden C Serisi’nin coupe karoserli versiyonuyla birlikteyiz. Daha önce benzinli ve dizel motorlu sedan seçeneklerini test etme şansını bulduğumuz aracın coupe modeli ilk andan itibaren oldukça tanıdık geliyor. Dışarıdan bakıldığında ön yüzü sedanla benzerlik gösterse de daha uzun kaput ve farklı ayna tasarımlarıyla bir C Serisi Coupe’yi gördüğünüzü anlayabiliyorsunuz. Profili ve arka kısmı sedandan tamamen ayrışan otomobil, oldukça dinamik bir vücuda sahip. Ayrıca ön tamponun alt kısmında işlevsel hava girişleri de bulunuyor. Büyük ve çıtasız kapılardan iç mekana geçiyoruz ve bizi her yönüyle bir Mercedes-Benz karşılıyor. Kabinde kullanılan deriler oldukça kaliteli, derinin olmadığı yerlerde de yumuşak plastikler kullanılmış. Genellikle  otomobillerde en kalitesiz parçaların kullanıldığı yerler olan kapı içi panelinin en alt kısımlarında dahi kalite çok aşağı düşmüyor. Saklama alanları da bir coupe için oldukça fazla. Orta konsolda iki bardaklık ve önünde telefonunuzu ve cüzdanınızı koyabileceğiniz bir alan var. Ayrıca bardaklık ve bu göz güzel çalışan bir kapakla kapatılabiliyor. Kol dayamanın altındaki alan da oldukça geniş. Torpido gözünün büyüklüğü yeterli olsa da kapak açılması gerekenin yaklaşık %60’ı kadar açılıyor. Eşya koymak veya eşyalarınızı almak için bu torpidoya elinizi yukarıdan daldırmanız gerekiyor.

Son olarak kapılardaki saklama alanlarının büyüklüğü de yeterli. Elektrikli olarak hareket edebilen ön koltukların yardımıyla arka kısma geçiş yapabileceğiniz Mercedes-Benz C Serisi Coupe, coupe otomobiller için yeterli diz ve baş mesafesine sahip. 183 cm boya sahip beni ele alacak olursak, diz mesafemde herhangi bir problem yokken başım tavan tasarımından dolayı tavana değiyordu. Buna karşılık şehir içi yolculuklarda çok büyük problemler yaşamadan burada yolculuk edebilirim. Segmentinde daha klostrofobik rakiplerinin olduğunu söyleyebilirim. Arka havalandırmalar ve altındaki küllükle USB bağlantısı, yaşam alanının kalitesini artıran diğer detaylardan. Buna karşılık abisi E Serisi Coupe’nin aksine C Serisi Coupe’de arka camlar açılmıyor. Tekrar kokpite geçiş yapalım. Makyajla birlikte multimedya ve gösterge panellerini değiştiren otomobil, artık daha medeni. 10.25 inç büyüklüğündeki multimedya sisteminin yazılımı da değiştirilerek aracın güncel Mercedes-Benz modellerine ayak uydurması sağlanmış. Kontrol panelindeki touchpad ünitesinin kaldırıldığını görmek sevindirici. Joystick kolu ihtiyacınız olan her şeyi size sağlayabiliyor. 12.3 inçlik gösterge paneliyse ilk bakışta bazı kişilere analog gibi görünebilir. Bu panelden kadranlar ve araç hakkındaki bilgiler rahatlıkla okunabiliyor. Mercedes-Benz C200d Coupe, güncellemeyle birlikte C Serisi ürün gamına eklenen 1.6 litrelik dizel motoru kullanıyor. Mercedes-Benz’in tek başına ürettiği bu ünite, 160 bg güç ve 360 Nm tork üretiyor. Güç ve tork 1.6 litre dizel motor için oldukça iyi. Bu veriler, 9 ileri tam otomatik şanzımanla arka tekerleklere aktarılıyor. 4 tekerlekten çekişli bir C Serisi Coupe isteyenler sedan versiyonda olduğu gibi benzinli seçeneklere yönelmek zorundalar.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 91. sayısında yayımlandı.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.