Site icon Campaign Türkiye

Meme kanserine karşı yaratıcı kampanyalar

Erken tanıyla çok büyük oranda atlatılabilen bir hastalık olan meme kanserine dikkat çekmek amacıyla birçok kurum ve marka yaratıcılığın gücünü de arkasına alarak her yıl çeşitli kampanyalara imza atıyor.

Biz de özellikle “Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı” olan ekimde zirve yapan bu kampanyalardan son yıllara ait en dikkat çekici örnekleri derledik.

MEMEDER (Meme Sağlığı Derneği) ve GE (General Electric), meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekmek amacıyla dün saat 19:00’da Galata Kulesi’ni ışıklarla pembeye boyadı.

Wear It Pink, 2011 yılında meme kanserine dikkat çekmek için 29,6 metre uzunluğu ve 90 kg ağırlığıyla Guinness Rekorlar Kitabına dünyanın en büyük sütyeni olarak giren bir sütyen tasarladı.

Biri meme kanserini atlatmış iki reklamcı kadın tarafından yaratılan proje, kadınları “Mamming” yaparken, yani göğüslerini herhangi bir platforma dayamış haldeki fotoğraflarını Instagram’da #Mamming etiketiyle paylaşmaları için teşvik ediyor. Fotoğraflar,  www.thisismamming.com’da yayınlanıyor.

Nestle yeni fitness kampanyası için özel bir sütyen tasarladı. Kadınlar bu sütyeni her çıkardıklarında, kancaya bağlı olan Bluetooth cihazı kadınları her ay göğüs kanseri muayenesi olmalarını hatırlatan bir tweet atıyor. Kampanya, Tweeting Bra‘nın hesabından ve #tweetingbra etiketiyle destekleniyor.

Ekim ayı İzlanda’da da kansere karşı bilinçlenme ayı. Bu yıl Icelandic Cancer Society, İzlanda’nın başkenti Reykjavik yollarını pembeye boyadı.

2012 yılında çekilen bu reklamda annesini meme kanseri yüzünden kaybeden İskoç oyuncu Elaine C Smith elinde, meme kanserinin erken dönemlerine ait göğüslerin resimlerini tutuyor.

Rethink Breast Cancer, kadınları meme kanserine karşı önlem olarak doktora gitmeye motive edecek en iyi şeyin güzel vücutlu, çekici erkekler olduğunu düşünmüş ve bunun için bir uygulama geliştirmiş. “Your Man Reminder” iTunes Store ve Google Play’den ücretsiz indirilebiliniyor.

Venezula’da hizmet veren sağlık kuruluşu Fundaseno 2013 yazında yayınladığı bu çalışmayla erkeklerin de meme kanseri olabileceğine dikkat çekiyor.

Pembe kurdelelerin ve pofuduk pembe ayıcıkların meme kanseriyle ilgili hiçbir işe yaramadığı gibi insanları bu konuda uyuşturduğu sonucuna varan moda fotoğrafçısı David Jay, meme ameliyatı geçirmiş kadınları yara izleriyle birlikte fotoğraflıyor ve fotoğrafları The Scar Project isimli sitesinde yayınlıyor.

 

 

Exit mobile version