artwork

Medyada yaratıcılık

9 yıl önce

0

Teknolojinin gelişim hızı ile internet devriminin, tüketim kültürümüz ve yaşam tarzımızda köklü değişimlere yol açtığı bir süreci deneyimliyoruz. Bu dönüşüm, medya ve iletişim sektöründe bildiklerimizi sil baştan yazdığımız, yenilikleri fırsatlara çevirmekte olduğumuz bir dönemin de kapılarını aralıyor.

Her gün sayısız mesaja maruz kalan tüketicilerimiz, kendileri de içerik ve mesaj üreten birer iletişim mecrasına dönüşüyor. Bununla birlikte, halen medya tüketim pastasının en büyük kısmını oluşturan konvansiyonel mecralarla dijital mecralar arasında güçlü bir sinerji yaratma gerekliliği de günden güne artıyor.

Medya tüketim alışkanlıklarındaki bu hızlı değişim; geliştirilen iletişim stratejisinin uygun mecralara entegre edilecek şekilde planlanması mantığının tersine çevrilmesini, kısacası; içeriğin interaktif ve çoklu ekran iletişimine uygun üretilmesini kaçınılmaz kılıyor.

Tüm bu etkenler, medyada yaratıcı yaklaşımların günümüzdeki önemini daha da artırıyor. Şüphesiz, fark yaratan marka iletişimi, mesaj kalabalığından ayrışarak başarıya ulaşmanın olmazsa olmazı haline geliyor. Bu nedenle reklamverenler olarak, medya sektörünün sürdürülebilir büyümesinin arkasındaki en büyük itici gücün, yeni teknolojileri iletişimine yaratıcı ve hızlı şekilde entegre eden markaların sayı ve kalitesindeki artış olduğuna inanıyoruz.

Medya ve iletişim dünyasındaki tüm paydaşları bir araya getiren yaratıcılık platformları ve ödül etkinlikleri de, yaratıcılığın gelişmesine ortam sağlama ve ilham kaynağı olma anlamında önemli bir rol üstleniyor. Katılım sayısının her yıl yeni rekorlar kırdığı bu platformlarda ödül alan işler, sektördeki başarı çıtamızı da yıldan yıla yükseltiyor.

Reklamverenler olarak bu etkinliklerin içeriği, hazırlığı, organizasyonu gibi tüm adımlarının sektörümüzün gelişimine ayrı bir katma değer sağladığını görüyor, bu platformlara hep birlikte sahip çıkmamızın öneminin altını bir kez daha çizmek istiyoruz.

 

Aslı Kölükfakı

RVD Yönetim Kurulu Üyesi

 

Bu yazı, Campaign Türkiye’nin Ekim 2015 sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
2024 Medya bütçeleri ne olacak!

RVD ile Reklam Üzerine...

RVD ile reklam üzerine

Önceliğimiz, reklamda toplumsal cinsiyet eşitliği...