artwork

Medya yatırımlarında ilk yarı

2 sene önce

0

Reklam sektörünün büyümesi adına 2019 yılının bence en önemli işbirliği, yatırımların sektör derneklerinin bir araya gelerek oluşturduğu stratejik ortaklık sayesinde tek bir metodoloji ile tahmin ediliyor olması.

Devam eden dernekler arası işbirliği kapsamında açıklanan 2020 ilk yarı tahmini reklam ve medya yatırımları yaklaşık 8 milyar TL oldu, bunun içindeki 6,3 milyar TL’lik aslan payı medya yatırımlarına ait.

Mecralardaki genel duruma baktığımızda; pandemi döneminde TV izlenme süresinin artmasına rağmen dizi, reklam prodüksiyonlarının imkansızlaşmasıyla programların tekrara girmesi, çoğu kampanyanın durdurulması, spor karşılaşmalarının iptaliyle kanalların ciddi gelir kayıplarına uğraması, ilk çeyrekte başlayan büyümeyi hayli yavaşlattı ve beklenenin altında (%4,9) gerçekleşti.

Sokağa çıkma yasaklarıyla kent trafiğinin durması sonucu, boş kalan açıkhava üniteleri, dağıtımı yapılamayan gazete-dergi ve kapılarını kapatan sinema, salgından en fazla zarar gören mecralar oldu. Normalleşmeyle bu mecralarda toparlanma beklense de tüketim alışkanlığı değişen okurun yeni tercihini düşünerek, basının artık sadece dijitalde büyümesi beklenmeli.

Bu yıl dijital medya yatırımları tahmininde yeni ve daha kapsamlı bir metodoloji uygulanmaya başlandığı için önceki yıllara göre kıyaslama yapamıyoruz ama ilk yarı toplam yatırım içindeki payına bakarak (3,5 milyar TL ile %55,3) parlayanın dijital olduğunu görüyoruz. Evde karantina ve uzaktan çalışma uygulamalarıyla değişen tüketici davranışları doğrultusunda markalar dijital çözümleri devreye aldı ve yatırımları buraya yöneltmek durumunda kaldı. İkinci yarıda yatırım payını koruyup koruyamadığını hep beraber göreceğiz.

Salgının haksız kaybedeniyse, o dönemde dinlenme oranlarındaki artışa rağmen radyo oldu. Yıla iyi başlamasına rağmen radyo yolda, arabada dinlenir algısı nedeniyle yasaklarda ciddi yatırım kaybına uğrayan mecra için, sağlıklı bir ölçüm sisteminin devreye girerek, ikinci yarıda büyüyebilmesi adına çözüm olmasını bekliyoruz. Raporu incelemek için www.rvd.org.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Dilhan Kolko Yıldız

RVD Genel Koordinatörü

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 105. sayısında yayımlanmıştır.