Medya Yatırımları Raporu 2020…

2020 yılında pandemi dönemine rağmen toplam medya ve reklam yatırımları, bir önceki yıla göre yüzde 24 oranında büyüyerek, 17 milyar 469 milyon TL oldu. Sektör, tüm olumsuz koşullara rağmen büyümesini sürdürüyor.

2020’de dijitalin en hızlı büyümeyi yakaladığı pandemi döneminde dijital içerik tüketimi yükseldi. Sosyal medyada geçirilen zaman ve içerik tüketim, internet üzerinden oyun oynama, video izleme ve müzik dinleme süreleri uzadı. Tüketiciler e-ticarete yöneldi.

Açıkhava açısından 2020 Ocak-Şubat ayları hareketli bir performansla geçti. Pandeminin konuşulmaya başladığı mart ayının ortalarına kadar hedeflerin tuttuğu hatta aşıldığı bir dönem yaşandı. Mart ortalarından nisan/mayıs sonuna kadar pandeminin gündemi ele geçirmesi ve sokağa çıkma kısıtlamaları, kent içi trafiğinin tamamen denecek kadar durmasına neden oldu.

Pandemi etkisi ile açıkhavada reklam kampanyalarının durması ya da çok azalması, açıkhavanın bugüne kadar hiç görmediği sert bir düşüş yaşamasına neden oldu. Cirolar ve birim fiyatlarda daralma oldu.

Olumlu beklentilerle girdiğimiz haziran-eylül dönemi, yaz nedeniyle beklenen ivmeyi göstermedi. Ekim-kasım aylarında biriken potansiyelin harekete geçmesine karşın, aralık ayında hafta sonu yasaklarının yeniden gelmesi sektörü bir kez daha olumsuz etkiledi ve düzelmeye başlayan ciroların beklenen düzeye gelmesini engelledi.

2020 pandemi dönemi olmasına karşın açıkhavada yatırımlar sürdü. Açıkhava pazarına yeni oyuncular katıldı. Gerek dijital açıkhava ve gerekse klasik açıkhava için yeni ihaleler ve yatırımlar yapıldı. Açıkhava şirketleri son derece aktif çalışıyor. Yeni projeler üretiliyor. 2021’de büyüme olmasa da yıl sonunda 2019 rakamları görülebilir. Haziran ayından başlayarak özellikle son çeyrekte olumlu yönde bir ivme ile yılın kapanacağını tahmin ediyoruz. Açıkhava enerjisi yüksek, dinamik ve vazgeçilmez bir mecra, bu sıkıntılı dönemi başarıyla atlatacak. Sonrası her zamanki gibi açıkhavanın büyümesi ve başarı öyküsü olacak.

Ayhan Tezcan

Arvak Yönetim Kurulu Başkanı 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 111. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.