Site icon Campaign Türkiye

MediaCom veri tabanlı aracı piyasaya sürdü

MediaCom‘un yaratıcı performansı %50’ye kadar artırmak için kurduğu yeni sistem, duygusal tepki ve dikkat düzeylerine ilişkin bilgileri kullanan bir algoritma içerecek.

Creative Analytics sistemi; programatik görüntüleme, arama, sosyal ve video kampanyaları bağlamında müşterilerin daha iyi yaratıcı ve medya kararları almasına yardımcı olmak için tüketicilerin reklamlardaki yaratıcılığa nasıl tepki verdiğine ilişkin verileri kullanıyor. Görüntülü reklamlar için yaratıcı tasarımları iyileştirmeyi, etkileşimi artıracak yaratıcı alanlar önermeyi ve kampanyaların başarısını önceden tahmin etmeyi amaçlayan bir dizi fonksiyon sunuyor.

Aracın bir parçası olarak, reklamlara verilen duygusal tepki ve gösterilen dikkat ile ilgili verileri ana sisteme besleyecek yeni bir “duygusal” AI algoritması olan “Daivid” sunulacak. Yüz kodlama, göz izleme, makine öğrenimi, bilgisayar görüşü ve “duygusal kategorizasyon” kullanıyor.

WPP tarafından satın alınan ajansa göre; Creative Analytics aracı bir dizi MediaCom müşterisiyle test edildi ve dijital performansın %50’ye kadar artırılabileceğini gösterdi. Artık tüm WPP ajanslarında olacak.

MediaCom Creative Systems Yaratıcı ve Medya Teknolojileri Global Başkanı Tom Saunter, yalnızca medya kararlarını değil, yaratıcılığı da iyileştirmek için verilerin kullanılmasının önemine dikkat çekti.

“Sektör olarak öncelikle medya optimizasyonuna odaklandık. Creative Analytics bize neyin yaratıcı olarak işe yaradığını veya neyin yaramadığını, sebebiyle birlikte söyleyen yüksek kaliteli yaratıcı verileri ortaya çıkarmaya daha fazla odaklanacak.

Yapay zeka destekli yöntemlerimiz şimdiden yaratıcı ve medya performansını önemli ölçüde dönüştürüyor. Müşterilerimize tamamen yeni bir yaratıcı içgörü kaynağı sağlamak için Daivid’in dikkat ve duygusal tahminlerini eklemekten gerçekten heyecan duyuyoruz.” dedi.

Daivid’in Kurucusu Ian Forrester ise: “MediaCom’un reklam etkinliğinin itici güçlerini içsel olarak anlayan inanılmaz derecede yenilikçi ekibiyle çalışmaktan çok mutluyum. Creative Analytics araç setinin bir parçası olarak en büyük küresel markalardan bazıları için dikkat ve duyguların gücünden yararlanmak üzere birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Exit mobile version