artwork

MediaCom ve Essence, GroupM’in yeniden yapılanmasında birleşecek

2 yıl önce

0

WPP, MediaCom ve Essence‘ı GroupM’in yeniden yapılanmasında birleştirecek; EssenceMediacom 125 ofiste 10.000 çalışanıyla 25 milyar dolara yakın faturayı yönetecek.

GroupM, WPP’nin medya bölümündeki bir dizi değişiklik arasında MediaCom ve Essence’ı birleştiriyor. Yaklaşık 8.000 çalışanı olan MediaCom, Essence’tan önemli ölçüde daha büyük. Birleşme, Essence’ın teklifini ölçeklendirmesine yardımcı olacak. Her ne kadar Sky (bir MediaCom müşterisi) ve BT (bir Essence müşterisi) gibi müşteri anlaşmazlıkları nedeniyle iki ajans Birleşik Krallık’ta ayrı ayrı faaliyet gösterecek olsa da sunum, 2023’te ilk olarak büyük pazarlara odaklanarak başlayacak.

GroupM değişikliğinin öne çıkan özellikleri
  • MediaCom Global CEO’su Nick Lawson, EssenceMediacom’un yönetiminde de aynı rolü üstlenecek (birleşen ajans, marka değişikliğinin bir parçası olarak MediaCom adından “C” harfini çıkaracak).
  • Essence Global CEO’su Kyoko Matsushita, WPP’nin Japonya’daki CEO’su olarak yeni bir pozisyona terfi edecek.
  • Mindshare, “müşterilere daha geniş bir dönüştürücü medya hizmetleri yelpazesi sağlayarak” küresel performans ajansı Neo ile entegrasyonu tamamlayacak.

GroupM Global CEO’su Christian Juhl, 42.000 kişiyi istihdam eden ve 50 milyar doların üzerinde faturayı yöneten medya bölümündeki “basitleştirme” hamlesinin, maliyetleri veya işleri azaltmak değil, büyümeyi sağlamakla ilgili olduğunu söyledi. Juhl, Campaign’e şunları aktardı: “Bu, maliyet tarafında sinerji yaratmaya çalışmakla ilgili herhangi bir alıştırma değil, gerçekten ileriye dönük müşterilerimiz için büyüme ve fırsat için sinerji yaratmakla ilgili.”

Şirket, GroupM’deki değişimden öne çıkan Essence ve MediaCom’un birleşerek EssenceMediacom’u oluşturacağını ve “Essence’ın dijital ve veri odaklı DNA’sını MediaCom’un ölçeklendirilmiş çok kanallı izleyici planlaması ve stratejik medya uzmanlığıyla birleştireceğini” söyledi. Finecast, Xaxis ve GroupM Services (GroupM’in küresel aktivasyon uzmanları topluluğu) dünyanın önde gelen medya performansı organizasyonu olan Group M Nexus’u oluşturmak için bir araya getirilecek.” Mindshare, müşterilere daha geniş bir dönüştürücü medya hizmetleri yelpazesi sağlayarak küresel performans ajansı Neo ile entegrasyonu tamamlayacak.

Juhl şunları söyledi: “GroupM Nexus ve ajans güç merkezlerimiz Mindshare, Wavemaker ve EssenceMediacom aracılığıyla, reklamverenlerin büyüme hedeflerinden ve işleyen bir reklam ekosistemi vizyonumuzdan sorumlu olan, müşterilerimizle yan yana, teknoloji destekli bir gelecek inşa ediyoruz.” Sektörün ilgisi EssenceMediacom’a odaklanacak. MediaCom, 1986 yılında Gray Group’un bir parçası olarak Almanya’da kuruldu ve 2004 yılında WPP’nin bir parçası olmadan önce 1998’de İngiltere’de The Media Business ile birleşti. Birleşme, özellikle MediaCom’un faturalar (1,8 milyar £) ve Essence açısından halihazırda açık arayla en büyük medya ajansı olduğu Birleşik Krallık’ta bazı sektör gözlemcilerini şaşırtabilir.

Hem markayı hem de performansı yönetecek tek bir ajans

İki ajans halihazırda Google, NBCUniversal ve Mars dahil olmak üzere birçok büyük küresel hesapta birlikte çalışıyor. Google söz konusu olduğunda, Essence geçen yıl küresel medya hesabını birleştirdiğinde MediaCom müşterinin çevrimdışı planlama ve satın alma işlemlerini kazanmada kilit bir rol oynadı ve iki ajans, Media Futures Group adlı bir ajanslar arası ekip kurdu. kombinasyon için bir plan olduğu ortaya çıktı. Juhl: “Müşteriler şu anda her şeyden çok, hem marka hem de performans, tek ölçüm metrikleri, tek optimizasyon hedefleri ve kanal akışkanlığı, işleri en verimli olana nasıl taşıyacakları hakkında düşünen tek bir ajans istiyor.” dedi.

“Sadece dijital olan bir [ajans] olmanın sorunu; çevresinde büyük bir büyüme olsa da, media mix’in sadece bir kısmı ile ilgilenemezsiniz. Yani her zaman farklı ajanslar arasında ve sinir bozucu olabilecek müşteriler için çalışmak zorunda olduğunuz bu döngüye takılıp kalıyorsunuz. Müşterilerin giderek daha fazla küresel konsolidasyon talep ettiğini görüyoruz.” MediaCom için birleşme, WPP’nin dijital ve Google uzman ajansından yararlanabileceği için dijital ve performans bilgilerini güçlendirecek. Juhl, Essence ve müşterilerinin MediaCom’un 125 ofis ağı tarafından sağlanan ölçekten ve yerel medya pazarı uzmanlığından yararlanacağını söyledi. Lawson, yeni EssenceMediacom ağının “müşterilerimizin gelecek için istediği ajans modelini oluşturmak için ajanslar arasındaki güçlü ve kanıtlanmış ilişki” üzerine kurulduğunu söyledi. “Bu ajans modeli mükemmel bir strateji ve marka oluşturma yetenekleri üzerine kurulmuş, baştan sona öncü dijital uzmanlığın devam ettiği bir model. EssenceMediacom, müşterilerimizin yalnızca büyük resmi görmelerine ve neyin mümkün olduğunu yeniden hayal etmelerine yardımcı olmakla kalmayacak; aynı zamanda çalışanlarımıza becerilerini geliştirme ve yeni alanlarda eğitim verme, kariyerlerini daha da zenginleştirme ve geliştirme fırsatları sağlayacak.” Juhl, birleşmenin 2023’te muhtemelen büyük pazarlardan başlayacağını ancak müşteri ihtiyaçları tarafından yönlendirileceğini söyledi. EssenceMediacom’daki olası iş kayıplarıyla ilgili doğrudan sorgulandığında, “Hayır, şu anda böyle bir şey görmüyorum.” dedi. İş rollerinde herhangi bir değişiklik olursa, grubun başka yerlerinde “çok yetenekli insanlar için birçok farklı fırsat” olduğunu da sözlerine ekledi. Juhl, müşterilerin, Group M’nin dijital performans, teknoloji ve geleneksel medya planlama ve satın alma işlemlerini daha da yakınlaştırmaya yönelik konsolidasyon planlarını geniş çapta desteklediğini söyledi. Büyük bir GroupM müşterisi olan Unilever’in Küresel Medyadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Luis Di Como, değişiklikleri memnuniyetle karşıladı. “Dijitalleşme, tüketicilerin yaşama, oyun oynama ve alışveriş yapma şeklini değiştiriyor, bu nedenle sektörümüzü hızla yeniden şekillendiriyor. Medya, eğlence ve ticaretin dijital ortamlarda yakınlaşması, markaları oluşturmamıza ve aynı yerde satışa dönüşmemize olanak tanıyor ancak tüketicilere uçtan uca deneyim sağlamak için bir endüstri olarak yeni beceriler ve uzmanlıktan yararlanmalıyız.”

GroupM’in yeni Nexus’u

GroupM; Finecast, Xaxis ve GroupM hizmetlerini, daha önce Xaxis’in Global CEO’su olan Nicolas Bidon tarafından yönetilecek olan GroupM Nexus adlı 9.000 güçlü bir çapraz kanal performans platformunda birleştiriyor. GroupM Nexus, her yıl iki milyondan fazla kampanyanın etkinleştirilmesinden sorumlu olacak ve endüstrinin “dijital kanallar ve platformlar, arama, sosyal, programatik, yapay zeka, kanallar arası optimizasyon ve veri odaklı en büyük uzman ekibi” olarak tanımlanıyor. “GroupM Nexus, önde gelen medya yeteneklerini, dijital hizmetlerde mükemmelliği, en gelişmiş yapay zeka teknolojisini ve benzersiz ölçekli ortaklıkları tek bir amaç için yeni bir kanallar arası performans organizasyonunda birleştiriyor: Çalışanlarımız, ajanslarımız ve temsil ettikleri harika markalar için güç artışı. Birlikte yenilik yapmak için bekleyin ve herkes için yeni fırsatların kilidini açın,” dedi Bidon. Neo halihazırda Mindshare ağı ancak kendi markası altındaydı; şimdi Mindshare markasını benimseyecek. “Bu, büyümelerini sağlamak için daha çeşitli medya hizmetleri talep eden birçok müşteriyle geçtiğimiz yıl içinde çıktığımız bir yolculuk.”

Mindshare ve Neo

Mindshare Global CEO’su Adam Gerhart şunları söyledi: “Birleşme, Neo’nun dijital öncelikli yeteneklerine sorunsuz erişim sağlıyor. Ekiplerimiz için daha fazla fırsat ve dünya çapında daha büyük etki yaratma yeteneği anlamına geliyor. İki işletmenin entegrasyonunu tamamlarken ve birlikte yeni bir geleceğe doğru ilerlerken Neo CEO’su Nasreen Madhany ile ortak olmaktan mutluluk duyuyorum.”

Nasıl bir araya geliyor?

Yeni M Grubu müşteri hizmet sunumu, üç katmanlı bir piramit yapısı olarak çalışacak. Yapının altında, Nisan 2021’de hizmete giren ve müşterilere kimlik çözümleri, izleyici içgörüleri, tahmine dayalı analiz ve optimizasyon dahil olmak üzere birinci taraf veri stratejileri konusunda yardımcı olan WPP’nin küresel veri ve teknoloji şirketi Choreograph yer alıyor. Orta katmanlarda, müşterilere performans aktivasyonu, yapay zeka ve makine öğrenimi ve adreslenebilir medya çözümleri sağlayan Group M Nexus bulunuyor. En üst katmanda üç medya ajansı olacak: EssenceMediacom, Mindshare ve Wavemaker, medya stratejilerini belirlemek ve onlara karşı uygulamak için müşterilerle birlikte çalışıyor. Juhl’un GroupM için geniş vizyonu; daha çok müşteri sonuçlarına odaklanan bir yazılım şirketi gibi çalışmaktır. “Medyanın şu anda nerede olduğu konusunda gerçekten iyimserim. Performans unsuru, sonuç odaklı unsurun sektör için dönüşüm yaratacağını düşünüyorum.” dedi. “Müşterilerimizle birlikte risk aldığımız ve müşterilerimizle fayda sağlama fırsatına sahip olduğumuz büyük sözleşmeler görüyoruz.”

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan

Kaynak: Campaign US

Senin için
Tümünü göster
Campaign Global Agency of the Year Türkiye’den kısa listeye kalanlar

Aralarında TBWA/İstanbul’un da olduğu ajansların ve kişilerin listesi açıklandı...