Media Summit 2016’da birinci gün

Medya planlama ve satın alma etkinliği Media Summit 2016, 2-3 Haziran tarihlerinde Zorlu PSM‘de katılımcılarla buluşuyor.

Bu yıl reklamverenler, medya kuruluşları ve akademisyenler ile marka ve medya dünyasının kesişimindeki konuların kapsamlı biçimde ele alındığı ve 46 konuşmacının 20 farklı seansta bir araya geldiği etkinliğin gündemi ise “Dijital Dönüşüm” oldu.

IDC’nin “Bilişim Sektörü 2016 Öngörüleri” raporunda Dijital Dönüşüm’ün 2016’da şirketlerin öncelikli ve ana faaliyetleri arasında yer alacağı ifade ediliyor. Dijital inovasyonun gelişim hızı sürekli artıyor ve etkisi genişliyor. Dijital dönüşüm sadece teknolojinin hayatımıza girmesini değil, tüketici davranışlarının ve iş yapış biçimimizin değişmesini de ifade ediyor. IDC’ye göre dijitale gerekli yatırım yapılmadığı takdirde her sektördeki ilk 20 şirketin üçte biri ciro, karlılık ve pazar payı konusunda sıkıntılar yaşayacak.

Media Summit 2016, Fatih Türkmenoğlu‘nun moderatörlüğü, ev sahipleri Reklamcılık Vakfı Başkanı Melda Barkın ve Reklamverenler Derneği Başkanı Ahmet Pura‘nın açılış konuşmaları ile başladı. Pura ve Barkın: “Türkiye’de 2007 yılı ve öncesinde dijital mecra ile ilgili anlamlı bir veri yokken, son 6 yıldır bu bilgiye hakimiz. 2010 yılından itibaren yıllara göre ciro büyümleri %30, %37, %30, %24, %21 ve %19 olarak gerçekleşmiş ve bu mecra ikinci mecra konumuna yükselmiştir. 2015 yılı dijital reklam yatırımlarının dünyadaki payı %28-%31 ortalamada %30 iken bu oran bizim ülkemizde %24 olarak gerçekleşmiştir.” dedi.

Prof. Dr. Koen Pauwels de “Reklamın etkisini ortaya koyabilmek için, tüketicilerin tutum ve davranışlarını nasıl yönlendirdiğini, bu tutum ve davranışların da nasıl marka performansına dönüştüğünü göstermemiz gerekir.” dedi.

Rishi Saxena da dijital çağda hesap verebilirlik üzerine bir konuşma gerçekleştirerek, “Dijital medya ölçümlenebilir ancak önce mobil dünyasının ölçümünü bu yeni dünya düzenine uyumlaştırması gerekiyor. Mobil tabanlı dijital medya tüketimini oluşturabilen, insana dayalı ölçüm sistemlerine hızla yönelmemiz gerekiyor.” dedi.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.