Media Summit 2016

Reklamverenler, medya kuruluşları, akademisyenler, marka ve medya dünyasından 46 konuşmacının 20 farklı seansta bir araya geldiği Media Summit’in gündemi “Dijital Dönüşüm”dü.

Media Summit bu yıl, RV ve RVD’nin güç birliğine sahne oldu. “Yumruk sıkarsan, el sıkışamazsın” diyerek bu birlikteliğin her sektördeki temsilcilere örnek olması gerektiğini belirten Başkanımız Ahmet Pura’nın da üzerinde durduğu gibi, sektörü ancak güç birliği ile en doğruya yönlendirebiliriz. Dijital dönüşüm iş yapış şeklimizi yeniden şekillendirirken, kontrollü iş yapma konusunda da bizi güçlendirdi.

Media Summit’te gerçekleştirdiğimiz “Reklamveren ne bekliyor?” konulu panelde, reklamverenin, dijital dönüşümü en etkin şekilde içselleştirebilmesi adına sektörden beklentileri üzerinde durduk.

Global sayılara baktığımızda dijital medya yatırımlarının, toplam içindeki payının 10 yılda 5 katına çıktığını görüyoruz. Çok daha belirgin bir tabloyu Türkiye’de görüyoruz. Son 8 yılda, 11 katına çıkan bir dijital reklam yatırımı söz konusu. Dijitalin farklı dinamiklere ve başarı kriterlerine sahip, takibi ve yönetimi açısından geleneksel mecralara göre daha kompleks bir ekosistem olduğu bir gerçek. Bu nedenle, dijital dünyayı datalara dayandırarak derinlemesine inceleyebilmek, başarılı bir biçimde strateji belirlemek ve etkin bütçe yönetimi yapabilmek, biz reklamverenler için son derece kritik.

Teknolojideki gelişmelerin hayatı hızlandırması ve rekabeti zorlu hale getirmesi ile reklamverenlerin ajanslardan beklentisi her geçen gün artıyor ve ajanslarını iş ortağı, ekiplerinin sürekli bir parçası halinde görmeye başlıyorlar. Bu durum iyi yönetildiği takdirde her iki taraf için de olumlu sonuçları doğuruyor. Reklamverenin çalıştığı farklı ajansların gelişen yapıya bağlı ihtiyaçlara cevap verebilmesi adına, tek bir masa etrafında toplanması ve yaratıcı ekip anlayışıyla çalışması gerekiyor. Ayrıca, dijitalleşen ajansın müşteriyi sürekli eğitmek, teknolojik gelişmeye bağlı sektörel fırsatlar hakkında bilgilendirmek gibi bir rolü var.

 

Ayşen Akalın

RVD Başkan Yardımcısı

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Temmuz 2016 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.