McLuhan demişti!

7 yıl önce

0

Üniversitede Marshall McLuhan’ı okuyup anlamaya çalıştığımız dönemlerde hayatımızda sosyal medya ya da dijital dünya henüz pek de yoktu. Daha Mark Zuckerberg üniversitedeki odasından dünyayı ele geçirmemiş, ülkede Sosyomat, Friendfeed ve Yonja gibi siteler var ve sadece meraklıları tarafından kullanılıyorlardı. O yüzden de McLuhan’ın “dünya küresel bir köy olacak” kehaneti çok büyük anlamlar ifade etmiyordu.

Oysa bugün, yaşadığımız dünyada klavye tuşlarında gezinen parmaklarımızla bulunduğumuz yerden kitlelere dokunabiliyoruz.

Peki bir gün ya yanlış bir tuşa dokunursak?

Teknolojik determinist olarak görülen iletişim bilimcimiz demiş ki: “Kıyıya vurmadıkları sürece balıklar suyun farkında değillerdir.” Sanırım bizler de teknolojinin, sosyal medyanın, dijital dünyanın, kitlelerin yaşadığı bu ekolojinin gücünü bir kriz yaşayıp kıyıya vurmadan anlayamıyoruz. Yazılan 140 karakterlik bir iletiyle, Facebook paylaşımı altına bırakılan yorumla, marka yüzü diye kullanılan bir fenomenin/ünlünün tek bir paylaşımıyla kıyıya vurabileceğimizin farkında değiliz çoğu zaman. Değiliz ki son dönemde hem globalde hem de Türkiye’de yaşanan kriz gibi krizlere şahit olduk.

Peki markalar ve ajanslar bu krizlere hiç mi hazır değiller; yoksa kriz sonrasında atılan adımlar mı yanlış?

Bu ay sayfalarımızda alanında uzman isimlerin yorumladığı krizler ve sonunda da ne olur ne olmaz diye bıraktığımız kriz reçeteleri sizleri bekliyor.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mayıs 2017 sayısında yayımlanmıştır.