artwork

McLaren’in yeni sahibi belli oldu

4 hafta önce

0

Geçtiğimiz aralık ayında gündeme gelen iddialar sonunda McLaren’ın yeni sahibi kesinleşti. Bahreyn’in varlık fonu olan Mumtalakat Holding Şirketi, otomobil üreticisindeki hisselerini yüzde 60’tan 100’e çıkararak McLaren’ın tek sahibi oldu.,

Geçtiğimiz yıl şirketin en büyük hissedarı konumuna gelen Mumtalakat, McLaren için adeta bir can suyu olmuştu. İngiliz üreticinin ayakta kalmasını sağlayan Bahreyn’in yatırımlarının daha da büyütmesi sayesinde McLaren, uzun vadeli iş planında daha güvenilir adımlar atabilecek ve yeni teknolojilere yatırım yapabilecek.

Performanslı spor araçlarıyla, zengin geçmişiyle ve Formula 1 aktiviteleriyle otomobil dünyasının adından en çok söz ettiren ütelerinden olan McLaren, son yıllarda ekonomik açıdan oldukça zorlanıyordu. Bu zorlanmalar öyle büyük boyutlara ulaşmıştı ki şirket, genel merkezlerini yaklaşık 200 milyon sterline satmak durumunda kalmıştı.

Bunun haricinde McLaren, 2022’de bazı tarihi araçlarını ve Formula 1 fabrikasını satmak zorunda kalmıştı. Bu süreçte Bahreyn tarafından destek görmüş, hatta Bahreyn’in varlık fonu Mumtalakat Holding’in McLaren’daki hisse payı yüzde 60’ı bulmuştu.

Bu sayede Mumtalakat, McLaren’ın tek sahibi olurken şirket yönetimi de tamamen Bahreyn bünyesine geçmiş oldu. Bu hamle, şirketin üzerindeki maliyet yükünü azaltacak ve gelecekteki hamleleri konusundaki çekingenliği ortadan kaldıracak. Tabii McLaren’ın tüm ürün gamını elektrikli hâle getirme planını da unutmayalım. Oldukça maliyetli olan bu plan da söz konusu fon sayesinde daha rahat gerçekleştirilecek.

Senin için
Tümünü göster
Netflix Türkiye’ye karşı ayaklanma

Aynı yüzler, aynı hikayeler, aynı kalemler…...